Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Baz İstasyonlarının Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Sadece Darıca’da değil tüm dünyada baz istasyonlarına şüpheyle yaklaşılıyor. Peki cep telefonlarımızla etkili konuşabilmemiz için yaygın şekilde yerleşim yerlerimizin içerisine konumlandırılan baz istasyonları sağlığımıza gerçekten zararlı mı? Baz istasyonlarına Darıcalılar’ın yaklaşımlarını ve bu cihazların zararlı olup olmadıklarını sizler için inceledik.

 

Dünya Sağlık Örgütü geçen ayki bülteninde baz istasyonlarının zararlı olup olmadığına yer verdi. Cep telefonlarının ve baz istasyonlarının hayatımıza 1990’lı yıllarda girmesi sebebiyle son yıllara kadar sağlığımız üzerindeki etkileriyle ilgili bilimsel çalışmalar yapılamamıştı. Dünya Sağlık Örgütü geçen yıl cep telefonlarının sağlık üzerindeki etkileriyle ilgili söylentilerin artması sebebiyle ilk çalışmaların sonucunu açıklamış ve baz istasyonları ile ilgili çalışmaların da  bu yıl yayınlanacağını duyurmuştu. Darıca Gazetesi’nde geçen yıl DSÖ’ nün cep telefonlarının sağlık üzerindeki etkilerini açıkladığı yazısına yer vermiştik. Şimdi de DSÖ’ nün baz istasyonlarıyla ilgili geçen ay yayınladığı bültende yer alan açıklamalarını duyuruyoruz.

 

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) raporuna göre, şu ana kadar baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki etkilerini incelemiş 17 tane dikkate değer araştırma mevcuttur. Bu araştırmaların incelenmesi sonucunda baz istasyonlarının insan sağlığını olumsuz etkilediği sonucuna varacak veriler elde edilmemiştir. Ancak baz istasyonlarının düşük seviyeli etkilerine uzun süre maruz kalınmasıyla ilgili veriler halen yetersizdir. Ayrıca baz istasyonlarının çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili çalışmalar ve spesifik semptomlara dayalı çalışmalar henüz yetersizdir. Yani DSÖ şu ana kadar baz istasyonlarıyla ilgili yapılan dünyadaki tüm çalışmaları incelemiş ve bu çalışmalar sonucunda insan sağlığını tehdit edecek veriler elde edilmediğini ancak kesin sonuca varmak için daha zamana ihtiyaç duyulduğunu belirterek bilimsel çalışmaların devam edeceğini bildirmiştir.

 

İncelenen araştırmalarda, baz istasyonları ile baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, baş dönmesi, EEG kayıtlarındaki farklar, kavrama yeteneği, DNA hasarı ve kanser arasında bir ilişki tespit edilmemiştir. Araştırmaların bir çoğunu baz istasyonlarına karşı oluşan ön yargıların etkilediği tespit edilmiştir. Bu yüzden önümüzdeki dönemde baz istasyonu kaynaklı radyo frekansına uzun süreli maruz kalınmasına karşı yapılacak araştırmalarda, ön yargılı beyanların ya da ön yargılı örneklem seçiminin etkisinin, doğru sonuca ulaşmak için azaltılması gerekiyor.

 

DSÖ baz istasyonları sebebiyle ortalama 0,5 V/m frekans aralığına maruz kalındığını ki bu oranın uluslar arası referans aralığı olan 41–61 V/m den oldukça düşük olduğunu belirtiyor. Referans değerlerinden oldukça düşük değerlere maruz kalınmasına rağmen, uzun süreli böyle bir etkiye maruz kalmanın sağlık üzerindeki etkilerini ölçmenin de zor olduğu belirtiliyor.

 

DSÖ baz istasyonları sebebiyle radyo frekanslarına maruz kalınmasının sağlığı olumsuz etkilediğine yönelik bir bulgu bulamamıştır. Ancak verilerin yetersiz olduğu bir ortamda zararlı bir etkiye rastlanmamasının, baz istasyonlarının zararsız gibi algılanamayacağının altını çiziyor. Önümüzdeki zamanlarda baz istasyonlarına uzun süreli maruz kalınmasıyla ilgili çakışmalarla beraber telsiz telefonlar, kablosuz ağlar gibi radyo frekansı ile elektromanyetik alan yaratan diğer cihazların etkileri de araştırılacak. Bunlara da gazetemizde yer vereceğiz.


İzlenme: 1408
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ