Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Sağlıklı Şehirler, Sağlıklı Darıca

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Her yıl düzenlenen Dünya Sağlık Günü’nün bu seneki teması “kentleşme ve sağlık” olarak belirlendi. Dünya Sağlık Örgütü 1000 tane şehir ya da kasabanın 7–11 Nisan arası bir günlüğüne bu kampanyaya katılmasını hedefliyor.

 

Şehirleşmenin, toplumsal ve bireysel olarak sağlığımız üzerinde etkileri vardır. Şehirleşme; sağlıksız beslenme, hareketsizlik, tütün kullanımı, alkol kullanımı, salgın hastalıklar gibi risk faktörlerini de beraberinde getirmektedir.

 

Yaşam alanlarımızın uygun düzenlenmesi, sağlığımıza ve güvenliğimize katkıda bulunabilir. Toplu taşıma sistemine ve fiziksel aktiviteyi teşvik edecek alanlara yatırım yapılması, tütün kullanımı ve sağlıksız besinlerin tüketimi ile ilgili düzenlemelerin yapılması, kentsel planlama ile sağlığımızın geliştirilebileceğine örneklerdir.

 

Sağlıklı kentler kampanyası, 1000 şehirde, bir günlüğüne (Pazar günü) sokakları fiziksel ve zihinsel sağlık aktivitelerine açarak, trafiğe kapatmayı amaçlıyor. Sokakların insanlara açılıp, bu sokaklarda fiziksel ve zihinsel sağlık aktiviteleri organize edilerek sağlıklı şehirlerin oluşturulması hakkında farkındalık oluşturulması planlanıyor.

 

Darıca’mızın bu kampanya içerisinde yer alması için, Darıcalılara ‘sağlıklı kentleşme’ hakkında öngörü kazandırılması için bir engel yok. Kampanya kapsamında yapılabilecekler arasında; insanlara açılmış sokaklarda 10 km yürüyüş düzenlenmesi, kültürel bir yere belediye başkanı ya da kaymakam ile yürüyüş düzenlenmesi, açık alanlarda resim, aerobik, dans ya da halkın ilgisini çekebilecek başka günübirlik kurslar kurulması, restaruantların trafiksiz caddelerde sağlıklı yemek pişirmeyi göstermesi sayılabilir.

 

Yapılabilecek aktiviteler yerel halkın yaratıcılığı ile arttırılabilir. Birkaç örnek daha vermek gerekirse; çiftçilerin organik gıdalarını sergilemesi teşvik edilebilir, 10–100 km arası bir yol bisiklet kullanımına açılabilir, tekerlekli sandalye kullananlar için yarış düzenlenebilir, tüm aktivitelere sakat vatandaşların katılımını sağlayarak caddeler onların kullanımına açılabilir, klasik müzik ya da başka türde bir müzik konseri ya da yayını düzenlenebilir, spor kıyafetleri sergilenmesi sağlanarak insanlar spor yapmaya özendirilebilir, kentleşme ve sağlık üzerine konferanslar, çalışma grupları oluşturulabilir.

 

Sağlıklı kentler kampanyasına dünyadaki tüm şehir, kasaba ve yerleşim bölgeleri katılabilmektedir. 11 Nisan Pazar günü caddelerin halka açılması hedeflenmektedir. Yerel otoriteler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, milli eğitim müdürlüğü, belediye, özel işletmeler gibi kurum ve kuruluşların ortak katkısı sağlanarak düzenlenebilecek bu kampanya, sağlıklı şehirleşme hakkında bilinç düzeyimize katkıda bulunabilir. Organizasyona Dünya Sağlık Örgütü’nün internet sayfasında ki katılım formu doldurularak katılım sağlanmaktadır.


İzlenme: 1100
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ