Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Vali Yavuz, 'Hayatla Yarışılmaz' etkinliğine katıldı

Vali Seddar Yavuz, Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından “Hayatla Yarışılmaz” mottosu doğrultusunda gerçekleştirilen etkinliklere katıldı.

Vali Yavuz, 'Hayatla Yarışılmaz' etkinliğine katıldı
09 Mayıs 2024 - 18:08
Trafikte can kayıplarını ve kazaları önlemeye yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Mayıs ayında kutlanan Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası çerçevesinde bu yıl İzmit Yürüyüş Yolu Alemdar Kavşağında gerçekleştirilen etkinliğe, Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt, ilgili kurum müdürleri, emniyet ve jandarma trafik birim personelleri ve basın mensupları katıldı.

Etkinlik sırasında öğrencilerle bir araya gelen ve onlarla birlikte sürücülere trafik kurallarına uyulması noktasında hatırlatmalarda bulunan Vali Seddar Yavuz daha sonra emniyet ve jandarma trafik birimlerinin trafik güvenliğiyle ilgili hazırladığı stantları ziyaret ederek bilgi aldı.

Yerli ve milli üretim olan emniyet ve jandarma ekiplerince kullanılan yerli ve milli alkol ölçüm cihazı ve radar sisteminden duyduğu gururu belirten Vali Yavuz, tüm ekiplere işlerinde kolaylıklar diledi.

Kırmızı Işık İhlalleri Kocaeli’ye Yakışmamaktadır

Toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından basına açıklamalarda bulunan Vali Yavuz: “Bizim en önemli görevimiz vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamak. Bunu yapabilmek için de etkin trafik tedbirlerini almak ve vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, başta çocuklarımız olmak üzere her yaştaki kardeşimizi trafik kuralları konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve akan trafikte de gerekli denetimleri yaparak vatandaşlarımızı sağ ve salimen gitmek istedikleri menzile ulaşmalarını sağlamaktır. Bu kapsamda Emniyet Müdürlüğümüz ve Jandarma Komutanlığımız yoğun bir mesai harcıyor. Son dönemde de hepinizin bildiği gibi EDS sistemini aktif hale getirdik. Gördük ki trafik ihlallerinin %40’ı maalesef kırmızı ışık ihlallerinden kaynaklı. Bu ne Kocaeli’ye ne de çağdaş herhangi bir insana yakışacak bir durum değildir. Bu nedenle, vatandaşlarımızı trafik kurallarına riayet etmeleri noktasında uyarıyor, özellikle kırmızı ışık ihlali ve aşırı sürat gibi trafik güvenliğini tehlikeye atacak tutum ve davranışlardan sakınmaları için bir kez daha buradan ikaz etmek istiyorum. “dedi.
Hepimiz Dikkatli Olmalıyız
Trafik kurallarına riayet etmeyen vatandaşların sadece kendilerinin değil başkalarının can ve mal kaybına sebebiyet verdiğini, devlet olarak buna müsaade etmenin mümkün olmayacağını dile getiren Vali Seddar Yavuz: “Kocaeli, Türkiye'de en fazla trafik hareketliliğinin bulunduğu bir şehir. Bir taraftan Kuzey Marmara, diğer taraftan Anadolu Otoyolu, E5 ve D130, diğer taraftan da hepinizin bildiği gibi Osman Gazi Köprüsü ile Anadolu'yu Avrupa'ya bağlıyor. Böylesine yoğun bir trafiğin olduğu şehirde hepimizin daha dikkatli ve daha duyarlı olması gerekir.” dedi.
Yaya Önceliği Esası Unutulmamalıdır
Vali Yavuz, yaya önceliğine dikkat çekip, bu konudaki denetimlerin de arttırıldığını söyleyerek şunları kaydetti: “Özellikle yaya geçidi bulunan yerlerde tüm sürücülerin bekleyen bir vatandaşımız olduğunda mutlaka yol vermesini ve durmasını bekliyoruz. Bununla ilgili olarak etkin denetimlerimiz artarak devam edecek. Hedefimiz hiçbir can kaybına müsaade etmemek, yaralanmalı ve ölümlü kazaları azaltmak. Mümkünse hiç meydana gelmemesini sağlamak. Bu elbette alınacak tedbirlerle birlikte vatandaşlarımızın mutlak suretle trafik kurallarına uymalarıyla mümkün olacaktır.”
“Emniyet ve Jandarma Trafik Birimlerimiz çeşitli eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyor ve evlatlarımızı trafik kurallarına uyan, uymayanları uyaran bir nesil olarak yetiştirmeye gayret ediyoruz.” ifadelerinin ardından Vali Yavuz anne ve babalara da bu konuda hassasiyet göstermeleri konusunda çağrıda bulundu.
Trafik kurallarına uyan vatandaşlarımıza ve cansiperane şekilde denetim gerçekleştiren trafik ekiplerine teşekkürlerini ileterek konuşmalarını sonlandıran Vali Yavuz, İl Jandarma Komutanlığında devam edecek etkinliklere katılmak üzere alandan ayrıldı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum