Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Kuduz

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Kuduz hayvanlardan insanlara bulaşan bir virüsün sebep olduğu hastalıktır. Dünyada kuduz sebebiyle her yıl 55 bin kişi ölmektedir. Bu ölümlerin %99’unun kaynağı köpeklerdir.

 

Hastalık, evcil ve vahşi hayvanlara bulaşmakta ve bu hayvanlardan insanlara ısırarak salya yoluyla ya da tırmalama ile geçmektedir. Şüpheli hayvan ile temas sağlandıktan sonra, bir iki saat içerisinde yaralı bölgeyi temizlemek ve bağışıklama yapmak, kuduz atağını ve ölümü önleyebilmektedir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkmaya başladığında, kuduz genellikle geriye döndürülemez biçimde öldürücüdür.

 

Hayvan ile temas sağlandıktan sonra, birkaç gün içinde mümkün olan en kısa zamanda başlayan etkili tedavi ile ölümün önüne geçilebilir. Tedavi yaranın bakımı, kuduz immunglobulini verilmesi ve acil aşılamayı içerir. Isırılan ya da tırmalanan yerlerin, en az 15 dakika boyunca sabunlu ya da deterjanlı suyla, povidone iodine (halk arasında amerikan tentirdiyodu olarak bilinir) ile, ya da kuduz virüsünü öldüren diğer maddelerle hızla yıkanarak temizlenmesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilmektedir.

 

Kuduz, aşıyla korunabilir bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmamızın en etkili ve en az maliyetli yöntemi köpeklerin aşılanmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü köpeklerin %70 inin aşılanmasının, kuduz virüsünün dolaşımını kaynağından durduracağını belirtiyor.


İzlenme: 1209
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Teşekkürler

    Misafir Yazılarınız çok aydınlatıcı devam etmesi dilerim.. 29 Kasım 2012 12:12

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ