Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Aile Hekimliği İçin Geri Sayım Başladı

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

Hayatımıza bir çok yenilik getirecek aile hekimliği çok kısa bir sürede uygulamaya geçecek. 2003 yılında başlanan sağlıkta dönüşüm programının bir parçası olan aile hekimliği uygulamasına geçiş için altyapı ve hazırlıkların bir çoğu tamamlandı. Hâlihazırda bazı illerde uygulanmakta olan aile hekimliğinin kapsamı genişleyerek ilimiz dâhilinde de uygulanmaya başlayacak.

 

Aile hekimliği uygulamasında her 2500-3000 kişinin bir doktoru olacak. Sevk zinciri işlerlik kazanacağından ilk başvuru aile hekimine yapılacak ve aile hekimi hastasının tedavisini yapacak. Aile hekimi uygun gördüğünde hastasını bir üst basamağa sevk edecektir. Bir üst basamak yani ikinci basamak sağlık hizmetleri devlet hastanelerini, eğitim ve araştırma hastanelerini ve özel hastaneleri kapsamaktadır. Bu sağlık birimleri de gerekli gördüklerinde hastalarını bir üst basamağa yani üçüncü basamak içerisinde bulunan üniversite hastanelerine sevk edeceklerdir.

 

Yeni uygulama ile hastalar eskisi gibi istedikleri hastaneye istedikleri zaman gidemeyeceklerdir. Olumsuz gibi görünen bu uygulamanın aslında hastalar ve ülke ekonomisi için azımsanamayacak faydaları vardır. Bizi tanıyan, sağlığımızı devamlı takip eden ve hastalanmamamız için koruyucu sağlık hizmeti sunan bir doktorumuzun olmasını sadece hayal edebilirken şimdi bu uygulamanın hayata geçmesine az bir zaman kaldı. Ayrıca bu uygulama ile birinci basamakta rahatlıkla tedavi edilebilecekken üniversite ve devlet hastanelerinin kaynaklarının boşuna harcanmasının da önüne geçilecektir.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün yılda bir kez yayınladığı ve en prestijli yayını olan “Dünya Sağlık Raporu” nun son sayısının ana teması da birinci basamak sağlık hizmetleridir. Birinci basamak sağlık hizmetlerine ağırlık verilmesiyle, ülke sağlığının nasıl geliştiğini ve yaşam süresinin nasıl uzadığını ayrıntılarıyla belirten raporda, sağlık hizmeti sunucularının hastalarını sahiplendiği aile hekimi uygulamasıyla hasta ve doktor tatmininin arttığı belirtiliyor. Vatandaşların aile hekimini seçme ve değiştirme hakkını da beraberinde getiren bu uygulamanın, her yeni sistem değişikliğinde başta biraz sıkıntı yaşandığı göz ardı edilirse, yaşam kalitemizi arttıracağı görülüyor.

 


İzlenme: 1156
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ