Gebze Ticaret Odası
Darıca\'nn ilk ve tek günlük gazetesi

GTÜ’lü öğrencilere büyük destek!

03 Eylül 2018 Pazartesi 13:25
gtulu-ogrencilere-buyuk-destek

Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Işıl Kurnaz’ın danışmanı olduğu Biyoteknoloji Doktora öğrencisi Oya Arı Uyar ve GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü doktora öğrencisi Gül Banu Aydın TÜBİTAK, Bireysel Genç Girişim(BİGG) Teknogirisim Sermayesi Desteği Programı 2018 yılı çağrısı 1. Dönemi kapsamında destek almaya hak kazandılar.

TUBITAK BIGG Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında desteklenen GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü doktora öğrencisi Gül Banu Aydın GBA TECH Yazılım Mühendislik Danışmanlık Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, yeni nesil 3 boyutlu biyoyazıcılar alanında çalışmalar gerçekleştirecek ve bu alanda ülkemizin gerçekleştirdiği ithalatı ortadan kaldırmaya çalışacak. Bu alanda kısa zamanda Türkiye’de öncü bölgede ise en önde gelen firmalardan bir tanesi olmak hedefleniyor.

Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Işıl Kurnaz’ın doktora eş danışmanlığını yaptığı Yeditepe Üniversitesi Biyoteknoloji Anabilim Dalı doktora öğrencisi Oya Ari Uyar’in 1512 BIGG Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında desteklenen BIOM Biyoteknoloji San. ve Tic. Ltd. şirketi, biyoteknolojik üretimde kullanılacak rekombinant hammadde üretimi üzerine yoğunlaşacak. BIOM Biyoteknoloji’nin Gebze Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirecek olduğu projeler kapsamında, araştırma laboratuvarları ile ilaç ve gıda sektöründe kullanılacak olan rekombinant hammadde ürünlerin üretimi yapılacak.   Hammadde yan sanayinin Türkiye’de oluşturulması, biyoteknolojik ilaç vb sanayiinin üretim maliyetlerini de azaltacağından doğrudan milli üretime olumlu katkısı olacak.  Uluslararası piyasada kendine yer bulması beklenen yüksek katma değerli ihracat ürünleri olan bu rekombinant proteinler aynı zamanda Türkiye’de moleküler hücre biyolojisi alanında çalışmalarını yürüten araştırmacılara sarf malzemelerini daha ucuza temin etme imkânı sağlayacak.

 Haber okunma sayısı: 437

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER