Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Cep Telefonlarının Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Son 20 yıldır cep telefonlarının sağlığa zararlı olup olmadığını araştırmak üzere birçok çalışma yapılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün geçen ay yayınladığı yazıda, bu zamana kadar cep telefonlarının sağlığa zararlı her hangi bir etkisinin tespit edilmediği belirtilmektedir.

 

Cep telefonları, baz istasyonları arasındaki radyo dalgaları ile iletişim kurmaktadır. Elektromanyetik alan içerisinde yer alan radyo frekans dalgaları, iyonlaştırıcı radyasyonların           (X-ışınları ya da gama ışınları gibi) yaptığı gibi kimyasal bağları koparamaz ve insan vücudunda iyonizasyona yol açmazlar.

 

Radyo frekans enerjisi ile insan vücudu arasındaki etkileşmede doku ısınması meydana gelmektedir. Cep telefonun kullandığı aralıktaki frekanslarda oluşan ısı enerjisi, deriden ve yüzeysel dokulardan emilmektedir. Ancak bunun sonucunda beyinde ya da diğer organlarda oluşan ısı artışı önemsenmeyecek kadar düşüktür.

 

Cep telefonu vücuttan uzaklaştıkça, kişinin maruz kaldığı radyo frekansı gücü, hızla azalır. Cep telefonu 30–40 cm uzaktan kullanıldığında (mesaj yazmak, internete girmek, kulaklıkla konuşmak gibi), normal konuşmaya göre radyo frekans alanına, çok daha az maruz kalınır. Ayrıca konuşmanın sayısını ve süresini kısaltmakta etkilenmeyi azaltmaktadır. Telefonun iyi çektiği alanlarda konuşmak, telefon daha az güç harcadığından, radyo frekans etkisine maruz kalmayı azaltmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün, radyo frekans alanının etkilerini azalttığını söyleyen ticari aletlerin, etkili olmadığını belirttiğini de söylemeliyiz.

 

Bazı çalışmalarda radyo frekans alanlarının, gönüllülerdeki beynin elektrik aktivitesi, kavrama gücü, uyku, kalp ve kan basıncı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu zamana kadar sağlığa zararlı her hangi bir etkiye rastlanmamıştır. Ancak çalışmalar şoförlerin cep telefonu (kulaklıkla ya da normal şekilde kullanımı) ile konuşmaları sebebiyle, kazalarda artış meydana geldiğini açıkça göstermektedir.

 

Birçok araştırma radyo frekansına maruz kalınmasıyla beyin tümörleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi’nin (IARC) koordine ettiği, 13 ülkede yapılan araştırmada, cep telefonunun 10 yılın üzerinde kullanımıyla, boyun ve baş kanserlerinin oluşma riskinin artmadığı bulunmuştur. Ancak tümörlerin oluşma sebebi yıllar sonra anlaşılabileceğinden, cep telefonu ile ilgili veriler şimdilik bu ilişkiyi kurmak bakımından tamamıyla yeterli olmayabilir. Çünkü cep telefonları 1990 lı yıllara kadar geniş kapsamlı olarak kullanılmıyordu. Her ne kadar hayvanlar üzerindeki araştırmalar cep telefonu etkilerine uzun süreli maruz kalmayla, kanser arasında bir ilişki olmadığını gösteriyorsa da, kesin kanıya varmak için araştırmaların devam etmesi gerekmektedir.

 

Cep telefonlarının zararları konusunda oluşan uluslararası merakı gidermek için IARC’ın 2011 yılında cep telefonlarının kanser yapma potansiyelleri hakkında ve Dünya Sağlık Örgütü’nün 2012 yılında radyo frekansı alanlarına maruz kalmanın sağlık üzerinde oluşturabileceği riskler hakkında, yayınlar hazırlanması planlanmaktadır. Ayrıca radyo frekansı alanlarının, sağlık üzerindeki etkisi ile ilgili bilgi boşluğunun doldurulması için, yeni çalışmaların yapılması Dünya Sağlık Örgütü tarafından teşvik edilmektedir.

 


İzlenme: 1186
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ