Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Biyolojik Çeşitlilik

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Biyolojik çeşitlilik, dünyadaki hayatı tanımlar. Hayvanların ve bitkilerin genetik çeşitliliğinden, kültürel farklılığa kadar, geniş bir yelpazeyi kapsar. İnsanlar günlük yaşamlarında, açıkça görünmese ve yeterince takdir edilmese de, biyolojik çeşitliliğe bağımlıdır. Biyolojik çeşitlilik, insanların beslenmesinde ve bilimin gelişmesinde önemli role sahiptir.

                                  

Beslenme için değişik gıdaların, hatta aynı gıdaların değişik türlerinin bulunması, besin çeşitliliğini arttırmaktadır. Dolayısıyla biyolojik çeşitlilik, sağlıklı beslenme için gereken besin çeşitliliğini sağlamaktadır. Toprağın üretkenliğini sağlayıp, ekinler, çiftlik hayvanları, su canlıları için genetik kaynak sunarak, besin zincirinin devamında önemli rol oynar.

 

Tıbbi araştırmalar bitkilerin, hayvanların, mikropların çeşitliliğini ve işleyişini anlayarak yapıldığı için, biyolojik çeşitlilik araştırmalar için oldukça önemlidir. Ayrıca dünya nüfusunun %60’ı tarafından kullanılan ve bazı ülkelerde halk sağlığı hizmetlerine entegre edilen geleneksel ilaçlar için, tıbbi bitki çeşitliliği sağlamaktadır.

 

Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz hafta internet sitesinde, insan varlığının ve sağlığının, yiyecek, temiz su, petrol gibi ekosistem ürünlerine bağımlı olduğunu, biyolojik çeşitliliğin bozulmasının ekosistemin işleyişini değiştirerek, insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.

 

Biyolojik çeşitliliğin kaybolması, ekosistemin ihtiyaçlarımızı karşılayamamasına yol açarak insan sağlığını direkt etkileyebilir. Dolaylı olarak ise, geçim sıkıntısına, göçe hatta politik çatışmalara yol açabilir. Bunlara ek olarak, mikroorganizmaların, bitkilerin, hayvanların çeşitliliği biyoloji, sağlık ve farmakoloji biliminin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Çünkü farmakolojik ve tıbbi buluşlar dünyanın biyolojik çeşitliliğini ve bunların işleyişini kavrayarak yapılmaktadır. Derin bilgi birikimi sunan biyolojik çeşitliliğin yok olması, birçok hastalık için yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasını kısıtlayabilir.

 

İnsan hizmetine birçok hayati ekosistem ürününü sunan biyolojik çeşitliliğin, iklim şartlarından da etkilendiğini belirtmeliyiz. İklim, ekosistemin işleyişinde önemli bir etken olduğundan, biyolojik çeşitlilik dolayısıyla insan sağlığı, iklim değişikliklerinin eko sistem üzerindeki etkilerinden direkt ya da dolaylı olarak etkilenir. Örneğin “Karasal biyolojik çeşitlilik” kuraklık ya da sel gibi aşırı iklim değişikliklerinden etkilenir, dolayısıyla insanların hizmetine sunulan ekosistem ürün ve hizmetleri kısıtlanır. “Suyun biyolojik çeşitliliği” ise atmosferdeki karbon miktarına bağlı olarak denizlerin asitliliğinin değişmesinden etkilenir. İklimlerdeki değişiklikler uzun vade de ekosistemin sağlıklı işlemesine etki ederek, bitkilerin, mikroorganizmaların, hayvanların ve hatta insan yerleşimlerinin yayılımında değişikliklere sebep olmaktadır.


İzlenme: 1293
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ