Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Hepatit Düşündüğünüzden Daha Yakın

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

28 Temmuz Dünya Hepatit Günüydü. Dünya Hepatit Günü’nde, Dünya Sağlık Örgütü hepatitin daha iyi anlaşılması için, “hepatit düşündüğünüzden daha yakınızdadır” temasını kullandı. 
 
Hepatit virüsü, karaciğer kanserinin ve sirozun başlıca sebebidir. Hepatit virüsü bulaşanların çoğu, bunun farkında olmadıklarından tedavi edilememektedir. Bu yüzden hepatit çeşitlerini, korunma ve tedavi yollarını bilmemiz binlerce hayatın kurtulmasına sebep olabilecektir.
 
Beş çeşit hepatit virüsü vardır. Bunlar tip A, B, C, D ve E dir. Karaciğer sirozunun büyük kısmına ve karaciğer kanserinin %80’ine sebep olan tip B ve C virüsleri kendini hastalık kronik hale gelinceye kadar belli etmez. Bazen virüsün bulaştığı onlarca yıl sonra anlaşılmaktadır.
 
Hepatit virüsü çeşitlerine göre vücut sıvıları yada virüs bulaşmış yiyecek ve içecekler vasıtasıyla bulaşmaktadır. Tip B, C, D kan yoluyla bulaşmaktadır, Hepatit B ve C aynı zamanda cinsel yolla da bulaşır. Tip D sadece Tip B’nin daha önce bulaştığı kişilere bulaşır. Tip A ve E ise kirlenmiş yiyecek ve su ile bulaşır ve temiz olmayan su kaynaklarıyla ve kişisel hijyen ile yakından ilgilidir.
 
Hepatit C hariç diğer hepatit türleri için aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, hepatit hakkında farkındalığın arttırılarak korunma ve tedavi yöntemlerinin yaygınlaştırması gerektiğini bildirmektedir.  
 


İzlenme: 1819
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ