Reklamlar
Akıncılar güvenlik

Türkkan mecliste Ballıkayalar için konuştu

20 Haziran 2019 Perşembe 12:45
turkkan-mecliste-ballikayalar-icin-konustu-

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Meclis Genel Kurulu’nda Kandıra Babaköy ve Gebze Ballıkayalar'daki çevre ve tarih katliamına dikkat çekti.

Türkkan, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi uğruna Kocaeli’nin ormanlarının, tabiatının ve tarihinin yok edildiğini ifade etti: “Kocaeli'ye hizmet etmek yerine, Kocaeli'nin ormanlarını, tabiatını ve tarihini yağmalamakla meşguller. Kocaeli'ye hançer gibi saplanan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi tüm vandallıklarıyla devam ediyor. On binlerce ağaç kesildi, yetmedi, yok edilen birçok tarım alanı var ve bu doğal düzen yetmedi, şimdi de Kocaeli'nin tarihini, kültürel zenginliklerini kazıyıp yutmaya çalışıyorlar.” İYİ Partili Türkkan, Gebze Ballıkayalar’da yapılan çevre katliamının şimdi de Kandıra Babaköy’de uygulandığını vurguladı: “En son Gebze'deki Ballıkayalar gibi iki yüz milyon yıllık süreçte oluşmuş bir tabiat parkını yok etmeye ve 17 bin ağacı kesmeye başladılar. Proje kapsamında, bu sefer de açılacak olan taş ocağı için Kandıra Babaköy'de kesilecek 2 binden fazla ağaç yetmezmiş gibi, eski Roma Dönemi'ne ait lahit mezarların, tümülüslerin ve tarih kalıntılarının olduğu bölge haritadan silinmeye çalışılıyor.”

ÇEVRE FELAKETİNDEN VE TARİH KATLİAMINDAN BAŞKA BİR ŞEY BIRAKMAYACAK
Türkkan Genel Kurul’da Babaköy’deki çalışmaların neden gece yürütüldüğünü sordu: “Çalışmalar gündüz değil gece yürütülüyor. Yaptıkları işte bir sıkıntı mı var, bir utanç mı var; niye gece çalışıyorlar? Bence utanmaktan vazgeçin, korkun; Kocaeli halkı artık bu vandalizme geçit vermeyecek. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Kocaeli için yaşattığı ve yaşatacağı içler acısı duruma dikkat çekti: “Malum firmaların yaptıkları bu yol o firmaların karnını doyuruyor olabilir ama üzülerek söylüyorum, bu yol, Kocaeli'ye geri dönüşü olmayan bir çevre felaketinden ve tarih katliamından başka hiçbir şey bırakmayacak.”

 Haber okunma sayısı: 378

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ