Darıca\'nn ilk ve tek günlük gazetesi

2019 bütçesi belli oldu!

03 Ekim 2018 Çarşamba 19:24
2019-butcesi-belli-oldu

Darıca Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis toplantısı Şükrü Karabacak başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste alınan kararda 2019 yılı bütçesi gelir ve gider de 197 Milyon 500 Bin TL olarak kabul edildi.

Mecliste gündeme geçmeden önce CHP grubu bazı önerilerde bulundu. CHP grubu önerilerinde ‘’Darıca ilçemizin uzun zamandır şikayet konusu olan cadde aydınlatmaları çözülüyor. Ancak yeni yapılan aydınlatmalar ülkemizin ekonomik krizden geçtiği dönemde tasarruf tedbirleriyle örtüşmüyor. Sedaş işlem yapmamasından dolayı bu işe ne kadar para harcanmıştır. Bazı ana caddelerde de elektrik direklerinin olmaması esnaf için sıkıntı oluşturmaktadır. Bu çalışmalar devam edecek mi? Askeri alan yeşil alan olarak düşünülmesi Darıca kamuoyunda memnuniyetle karşılandı. Büyükşehir burada dolgu çalışması yapıyor. Darıca Belediyesi bu alanda yapılan işlemle ilgili kamuoyunu aydınlatmasını talep ederiz.  Darıca’da daha önce görülmeyen, kara sivrisinekler görülmüştür. Vatandaşlarımız paniklemiş durumda. Gündüzleri bile insanlara saldırıyor. İthal hayvanlardan gelmiş olabilme ihtimali var. Daha önce görülmemiş bir tür bu. Yeşil alanlarda ilaçlama yapılacak mı?’’ sorularını sordu. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak önergelere verdiği cevapta ‘’ İş yapıyoruz, tasarruf  tedbirleri diyorsunuz. Yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bunu siyaseten bir konu olarak getiriyorsunuz. Yapım zamanı böyle bir döneme denk geldi. çok az bir kısmı kaldı, diğer caddelerle ilgili de işlem devam edecek, şehrimiz güzelleşecek. Bu şehri insanca yaşayacak şekle dönüştürüyoruz. Bir çok il ve ilçeden daha iyi durumdayız. Biz maliyetlerde artık TL ile hareket ediyoruz, Dolar ve Euro’nun Darıca Belediyesiyle işi yok. Bu iş ihaleyle yapıldı, rakamsal bilgilerini aktaracağız.  Büyükşehir ile burada çalışmalar sürüyor. yeşil alan, rekreasyon alanları, kamu binalarının yapılacağı yerler beldir, metro hattının da buraya gitmesi için proje tadilatı talebimiz var, uygun görülürse yapılacak. Plajlarıyla, her şeyi ile orası temiz alana dönüştürülüyor, buraya dolgu yapılması söz konusu değil. Sadece yürüyüş ve bisiklet yolu yapılıyor. Eskihisar’a kadar da bu yol uzanacak. Verilen sözlerin hepsini yaptık millet ne derse o olur. Sivrisineklere karşı belediye olarak gerekli ilaçlamaları yapıyoruz. Kara sinek salgınını ilk defa duyuyorum. Hıfzısıhha sağlık kuruluyla görüşüp konuyla ilgili gerekli araştırmaları yaparız’’ dedi.

 

2019 YILI BÜTÇESİ BELLİ OLDU

Mecliste alınan kararlarda ise Darıca Belediyesi’nin  2019 yılı bütçesi gelir ve gider de 197 Milyon 500 Bin olarak kabul edildi.  Bütçeyle ilgili muhalefet şerhini açıklayan CHP’li Şevki Yıldırım: Geçmiş yıllardaki bütçe gerçekleşme oranlarına bakıldığında, 2019 yılının gerçekleşmesi düşük beklenmektedir. Bu bütçeyi bizim meclis değil bizden sonra ki arkadaşlar kullanacaktır. 2017’de 41 Milyon vergi geliri alınırken 2019’da nasıl 90 Milyona çıkacak. Sıkıntılı bir ortamda bunlar düşündürücü rakamlar. 2014’den bu yana tablo hazırladık. Tahmini gelirler 2014 yılında 99 Milyon, gerçekleşen 75 Milyon olmuş, bunun oranı ise Yüzde 76.  2017 de 165 Milyon denilmiş, 103 Milyon toplanmış, yüzde 60’lara gerilemişiz. Gider de ise 2017 yılında hedef 165 milyon olmuş, gerçekleşme 131 Milyon olmuş. 2018 yılı için 185 milyon tahmin edilmiş, ilk 6 aylık süreçte 96 milyon gerçekleşmiş. 2018 yılında 6 aylık döneme bakılınca kısa vadede ödememiz gereken 42 Milyon TL, uzun vadede 55 Milyon TL borcumuz var. Bizden sonraki Belediye yönetimi ve Meclisi 100 Milyon TL borç bekliyor’’ dedi. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise verdiği cevapta ‘‘“Bütçeler tahminidir. Gerçekleşme oranına bakıldığında harcamaların hangi kalemleri kapsadığını görmek lazım. Borçlanmadan bir şey yapamazsınız. Gelir kalemleriniz gelmeyebilir, bazen fazla da gelebilir. Harcama kalemleri en ana temel noktası tamamı yatırım kalemleridir. Şehrin her kesiminde şantiye gibi çalışıyoruz, sosyal kültürel faaliyetleri de yapıyoruz.

Yapılan illerin karşılığı ortaya çıkan borçlar var, devlete karşı yükümlülükleriniz var. Bazen gelir gelmeyince ödemekte zorlanıyorsunuz. Bu borç olayı sadece Darıca için değil, tüm Belediyeler için geçerli. Sorunlarımız her yerde olan aynı sorunlar’’ dedi.

Haberin etiketleri:

2019 bütçesi belli oldu!


Haber okunma sayısı: 568

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ