Darıca\'nn ilk ve tek günlük gazetesi

Darıca ADSM ağız kanserine karşı uyardı!

09 Nisan 2019 Salı 18:00
darica-adsm-agiz-kanserine-karsi-uyardi-

Darıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi; Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzm. Dt. Pınar Tekmen ağız kanserleri hakkında bilgi verdi.

Kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla oluşan kötü huylu tümörlere denir. Ağız kanserlerinin görüldüğü bölgeler dil, ağız tabanı, sert damak, yumuşak damağın ön kısmı, çene, yanak ve dişetleridir. Ağız kanseri, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) en ölümcül kanser türleri listesinde ilk sekizde yer almaktadır. Dünyada her yıl 40 bin hastaya ağız kanseri tanısı konulmaktadır. Her geçen yıl bu rakam artış göstermektedir. Ağız kanseri erkeklerde kadınlara göre daha sık görülmekle birlikte 40 yaşın üzerindeki kişilerin yakalanma riski daha fazladır. Ağız kanserinde yoğun alkol kullanımı ile sigara içilmesi, en önemli risk faktörüdür. 

 

AĞIZ KANSERİ RİSKİ ARTIRABİLECEK FAKTÖRLER 

Sigara, puro, pipo gibi her türlü tütün kullanımı – Aşırı alkol kullanımı – Dudak bölgesinin uzun süre güneşe maruz kalması – Başta Human papilloma virüs (HPV) olmak üzere cinsel yolla bulaşan bazı virüsler – Artan yaşla beraber zayıflamış bağışıklık sistemi – Genetik yatkınlık – Uyumsuz protez kullanılmasına bağlı kronik travmalar Risk alkol tüketen kişilerde 6 kat, sigara, puro, pipo içenlerde 8 kat, hem sigara hem alkol tüketenlerde 15 kat, tütün çiğneyen kişilerde ve uyuşturucu madde kullanan kişilerde ise 50 kat artmaktadır. Kansere dönüşme ihtimali olan lezyonların ya da ağız kanserinin erken dönemde teşhis edilmesi, tedavi başarısını artırır. 
 AĞIZ KANSERİ BELİRTİLERİ ve TEDAVİSİ 

Ağız bölgesinde kolaylıkla kanayan ve iyileşmeyen yara Beyaz veya kırmızı renkli alanlar Hassas tahriş olmuş kabarık veya kalınlaşmış alanlar His kaybı veya uyuşukluk Çenelerde meydana gelen şişlikler nedeniyle hastanın kullandığı protezin uyumunun bozulması Çiğneme veya yutma güçlüğü Ağızda ağrı Boğazda yabancı cisim olmamasına rağmen yutulamayan cisim hissi Çene ve dil hareketinde zorlanma Boyunda kitle 

 

AĞIZ KANSERİNDEN KORUNMAK 

İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER 

-Öncelikle ağız hijyenine dikkat etmek, -Kullanılan protezin ağza tam uyumlu olması - Sigara puro, pipo gibi tütün ürünlerinden ve alkolden uzak durmak, -Uzun süreli güneş ışığına maruz kalmamak -Meyve, sebzeden zengin sağlıklı beslenmek 

 Haber okunma sayısı: 387

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER