Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Muayenehanelere Ekstra Para Ödemeye Son

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Devlet hastanelerinden hak ettiği ilgiyi görebilmek için hastaların artık doktor muayenehanelerine para bırakmaları gerekmeyecek. Uygulamaya geçmek üzere olan kısaca tam gün yasası olarak bilinen kanun ile vatandaşlar kamudan aracısız hizmet almaya başlayacaklar. Vatandaşların sosyal güvencesi olduğu halde kamuya ceplerinden ekstra ödeme yapmaları sona erecek.

 

Tam gün uygulaması ile hekimler birden fazla yerde çalışamayacaklar. Ayrıca hekimi ve sağlık kurumunu seçme hakkı da genişletilecek. Bu yüzden bütün mesaisini çalıştığı yere harcayacak olan hekimlerin verimliliği artacak ve hizmet kaliteleri yükselecek.

 

Kamuda çalışan uzman hekimlerin 2002 yılında % 11’i tam gün çalışırken bu oran bu yıl %80’e yükselmiştir. Yeni uygulama ile hekimlerin tümü, tam gün çalışmaya başlayacak ve geriye kalan %20 lik oranda ortadan kaldırılmış olacaktır.

 

Vatandaşların sağlık hizmeti alırken muayenehane üzerinden sağlık kurumlarına sevk edilmekten kurtulmasıyla ve adil şekilde hekim ve sağlık kurumu seçme hakkına sahip olmasıyla sağlık hizmetlerinde verimlilik artacak. Ayrıca mesai sonrasında da hizmet verilmeye devam edilmesiyle de hasta kuyrukları ve hastanelerde yığılmaların azaltılması planlanıyor.

 

Sağlık çalışanlarının, ek ödeme ve kusurlu davranışları için sigorta yapılmasıyla motivasyonlarının arttırılması da planlanıyor. Nöbet hizmetleri haricindeki, mesai dışındaki çalışmalara yapılacak ek ödeme, doktorlara normal mesai ücretinin %30, öğretim üyelerine %50, diğer personele %20 fazlası şeklinde olacak. Ayrıca hekimlere mesleki hataları için zorunlu sigorta sistemi getirilecek. Bu şekilde hekimler mali güvenceye kavuşarak problemli ve riskli vakalardan kaçınmayacaklar.

 

Umarım uygulama en iyisini hak eden hekim ve halkımız için iyi olur ve vatandaşlar ile hekimler arasında olması gereken güven ilişkisini kurar.


İzlenme: 1088
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ