Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Çocuk İlaçları

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Dünyada her yıl 9 milyon çocuk korunabilir ve tedavi edilebilir hastalıklar sebebiyle ölmektedir. Bu ölümlerin yarıdan fazlasına, zatürree, ishal, yeni doğan enfeksiyonu, sıtma, HIV/AİDS gibi çocuklara özel ilaçlarla tedavi edilebilecek hastalıklar sebep olmaktadır.

                                  

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından çocuklar için önemli 240 adet ilacı, 640 değişik formülasyonda içeren yeni bir yayın hazırlandı. Bu yayın ile, çocuklar için gerekli başlıca ilaçların, tüm dünyada kolay bulunabilir olmasına katkı sağlamak amaçlanıyor. Korunabilir hastalıkların sebep olduğu yıllık 9 milyon çocuk ölümüne dikkat çekerek alınan tedbirleri hızlandırmak da hedefler arasında yer almaktadır.

 

Çocuklara özel ilaçların mümkün olduğunca yaygınlaşabilmesi için, bu ilaçların suda çözünen katı tabletler halinde bulunmasının önemli olduğu belirtiliyor. Çünkü sıvı formalar suda çözünen tablet formlarına göre daha maliyetlidir ve stoklanması, ambalajlanması, nakliyesi daha pahalıdır.

 

İlaçların çocuk boyu bulunamadığında, sağlık çalışanları ve aileler yetişkin tabletlerini kırarak ya da tabletlerin bir kısmını suda çözerek, ilaçları çocuklara uygun hale getiriyorlar. Tabiî ki bu yöntem doz düzgün ayarlanamayabileceğinden güvenli ve etkili değildir.

 

Çocuk ilaçlarını gerektiği kadar yaygın değildir. Örneğin yeni doğan çocuklarda, uyku apnesi ve sıkıntılı solunum sendromu (respiratory distress syndrome) için, solunum uyarıcı ve akciğer sürfaktantı (pulmonary surfactants) ilaçlar bulunmamaktadır. Ayrıca yeni doğan çocukların bakımı fakir ülkelerde çok daha yetersizdir.

 

Hastalıklar ve yetersiz beslenme gibi hayatı tehdit eden olumsuz durumlar için bir çok etkili ürün bulunmasına rağmen, maalesef aynı kaynaklar çocuklar için bulunamamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından hazırlanan bu yayın, ilaçların, çocukların ihtiyaç ve kullanımına daha çok sunulması için araştırma ve çabaların arttırılması gereğinin altını çiziyor. Ayrıca, başlıca çocuk hastalıkları tedavisi için gerekli ilaçların nerede ve hangi fiyata bulunabileceğini göstererek doktorlara ve sağlık kurumlarına yol göstermektedir.


İzlenme: 1306
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ