Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Çevre Düzenlemesinin Çocuk Sağlığına Etkisi

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Çevresel olumsuzluklar sebebiyle çocuklar çeşitli sağlık risklerine maruz kalmaktadır. Çevresel faktörler sebebiyle oluşan hastalık yükünün % 40’ını çocuklar oluşturmaktadır. Oysa bu yaş grubu, nüfusun sadece % 10’unu oluşturmaktadır.

                                        

Çevresel etkenlerden çocukların kolay etkilendiklerini biliyoruz. Bu yüzden çocukların sağlıklı çevrelerde büyümeleri için gereken önlemleri almalıyız. Çevresel risk faktörlerinin olumsuz etkileri, sosyal ve ekonomik koşullar, bölgedeki çatışmalar, yoksulluk ve yetersiz beslenme ile artmaktadır

 

Dünyada her yıl beş yaşın altındaki 3 milyon çocuk çevresel etkenler sebebiyle oluşan hastalıklardan ölmektedir. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının % 60’ı olumsuz çevresel koşullardan kaynaklanmaktadır. Akut solunum yolu hastalıkları her yıl dünyada beş yaşın altındaki 2 milyon çocuğun ölümüne sebep olmaktadır. İshal her yıl 2 milyon çocuğun ölümüne sebep olmaktadır. İshalin %85’i yetersiz hijyen ve kirli su gibi çevresel faktörlere bağlıdır.

 

Çocuklar bizim geleceğimizdir. Bu yüzden çocukların sağlıklı gelişmesi için güvenli, sağlıklı ve temiz bir çevrede büyümelerini sağlamanın görevimiz olduğunu anlamalı ve gereken iyileştirmeleri sağlamak için çaba harcamalıyız.


İzlenme: 1143
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ