Darıca\'nn ilk ve tek günlük gazetesi

KETEM sayesinde kanserde erken teşhis!

03 Nisan 2019 Çarşamba 09:41
ketem-sayesinde-kanserde-erken-teshis

Darıca İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu 1-7 Nisan “ Ulusal Kanser Haftası” nedeniyle yaptığı açıklamada Kanser hastalığının önlenebilir bir hastalık olduğunu belirtti.

Kadıoğlu, Kanserin hem dünyada hem de Türkiye'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında, kalp-damar hastalıklarından sonra

Dr. İlhan Kadıoğlu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;  “ Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup hali hazırda ilçemizde de bir tane KETEM birimimiz mevcuttur. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri yani kısa adıyla KETEM diye tabir ettiğimiz bu birimimiz Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde yer almaktadır. Sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korutulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

TARAMA İÇİN KETEM’E BEKLİYORUZ

Ülkemizde kanser taramaları uluslararası standartlarda yürütülmekte olup unutulmamalıdır ki kanserde erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır. KETEM Birimimizde 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV testi ile serviks (rahim ağzı) kanseri,  40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi ile meme kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 yılda bir gaitada gizli kan (G.G.K) tetkiki ile bağırsak kanseri (kolon) taraması ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır. İlgili yaş grubundan tüm halkımızı taramalarını yaptırmak için KETEM Birimlerimize bekliyoruz. SAKIN GEÇ KALMA, ERKEN GEL

Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü hücrelere denir.  Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanında kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin artmasına yol açmıştır.

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında  kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır.

Dünyada her yıl 14 milyon kişinin yakalandığı ve 8,2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde, 2030 yılında 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması beklenmektedir.’’

Bireyler ve toplumlar, yaygın kanser türlerinin en az üçte birinin daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebilmektedir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel etkilerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenecektir.

 Haber okunma sayısı: 265

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER