Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Cep Telefonları

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 CEP TELEFONLARININ “MUHTEMELEN KANSEROJEN” SAYILMAYA BAŞLANMASINA DARICALILAR NE DİYOR?

 

Darıcalılar hem cep telefonunun çekmediği zamanlardan rahatsız olduklarını hem de cep telefonlarının kanserojen olma ihtimalinden tedirgin olduklarını belirtiyorlar. Darıcalılar’ın kafası cep telefonu konusunda biraz karışık gibi!

 

Dünya Sağlık Örgütü, 31 Mayıs’ta cep telefonlarını, “insanlar için muhtemelen kanserojen etkili” olarak değerlendirilen 2B sınıfına aldı. Darıcalılar’a, cep telefonlarının kanserojen olabileceğinin açıklanmasının, kendilerinde tedirginlik yaratıp yaratmadığını sorduk.

 

Cep telefonunun çekmediği yerlerde ve zamanlarda, durumdan rahatsız olduklarını belirten Darıcalılar, aynı zaman da tezat olarak cep telefonlarının kanserojen olabileceği ihtimaline karşı da önlem alınması gerektiğini düşünüyorlar. Bu iki karşıt düşüncenin sebebinin, cep telefonu kullanımı üzerinde çok fazla düşünülmemiş olması, hem cep telefonunun sağladığı kolaylıktan vazgeçmek istenmediği hem de zararlı etkileriyle ilgili bir şeyler yapılması gerektiği düşüncesinin olması, gibi görünüyor.

 

 

Fotoğraf yazısı başlık:Yaptığımız röportajlarda telefon kullanmaktan çekinenlerden, telefonun zararlarının kendisini ilgilendirmediğini düşünenlere kadar farklı düşüncelerle karşılaştık. İşte bazı görüşler:

 

Foto-1 yazısı: Erol Arabacı(33) Elektrik Teknikeri

                       Telefon çekmediği zamanlar, beni çok rahatsız ediyor. Ulaşamıyor ve ulaşılamıyorum. Günde ortalama 45 dakika cep telefonu ile görüşüyorum. Telefonun kanser yapma ihtimalinden tedirginim ancak telefon kullanmaya da çok alıştık. Yetkililerin kanser yapıcı etkisinin olmayacağı şekilde haberleşmenin sağlanmasını sağlamalarını istiyorum.

 

Foto-2 yazısı: İsmail Fazlı(40) Elektrik Teknisyeni

                        Telefonu yüzde doksan oranında iş için kullandığımdan, telefon çekmediği zaman rahatsız oluyorum. Her gün en az 45 dakika cep telefonu ile konuşuyorum. Cep telefonlarının kanser yapıcı etkilerinin olabileceği düşüncesi beni tabi ki tedirgin ediyor. Cep telefonları kısıtlansa karşı çıkmam çünkü sağlık olmayınca konuşma olmaz.

 

Foto-3 yazısı: Bünyamin Akyüz (28) Kuaför

                      Telefonun çekmediği zamanlardan, rahatsız olmadığım gibi hoşuma da gidiyor, çünkü konuşmamam için mazeret oluyor. Günde 50 dakika kadar telefonla konuşuyorum. Cep telefonunun kanserojen olma ihtimalinden rahatsız olmuyorum sonuçta sigara gibi öksürtmüyor.

 

Foto-4 yazısı: İlhami Akdağ (63) Esnaf

                       Cep telefonum yok, kullanmıyorum. Günde 20 dakika normal kablolu telefonla konuşuyorum. Ülkede çok kanser vakası var, bu duruma devlet sahip çıkmalı.

 

Foto-5 yazısı: Adem Pala(68) Emekli

                        Önemli işlerle uğraşmadığım için cep telefonunun çekmemesini çok problem etmiyorum. Burada çekmezse ileride çeker, zaten çok çekmesi de iyi değil. Kanserojen etkisi olabileceği şeklindeki değerlendirmeye katılıyorum. Neticede bir bedeli olacak. İnsanların işi varsa cep telefonunu kullanmaları lazım, günümüzde yapıldığı gibi, hava nasıl?, deniz dalgalı mı?, çiçekler açtı mı? gibi sorular için kullanılmalarına gerek yok.


İzlenme: 1367
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ