Bölge, Sürücü Kursu, Alemdar, Nur Marin, Dörtler Cam, Kerimiz
By KOKO KOKOREÇ

2018’de 3 milyon 934 bin TL ceza kesildi

10 Haziran 2019 Pazartesi 19:44
2018de-3-milyon-934-bin-tl-ceza-kesildi

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı ve il genelinde çevre temizliği için yürütülen çalışmaları dile getirdi.

Kocaeli’nde Dünya Çevre Günü, dün gerçekleşen etkinlikle kutlandı. Bununla birlikte Vali Aksoy, bir mesaj yayımlayarak il genelinde atılan adımları ve Dünya Çevre Günü’nün önemini dile getirdi. Aksoy, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı; “1970 yılı başında dünya genelindeki çevre sorunlarının uluslararası boyutta tartışılır hale gelmesinin ardından, 1972 yılında İsveç’te yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla 5 Haziran günü  “ Dünya Çevre Günü ” olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ve dünyada insanlarda çevre bilincinin oluşturulabilmesi ve çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi için çeşitli etkinliklerle kutlanan “ Dünya Çevre Günü”, çevre ve değerlerini hatırlatılmasıyla da tüm insanlığı yakından ilgilendirmektedir. Zira dünyamız, özellikle son yüzyılda hızlı sanayileşme, plansız şehirleşme, çarpık teknolojik gelişmeler ve doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi gibi sebeplerle büyük zarar görmüş, buna bağlı olarak da küresel ısınma, iklim değişimleri, kuraklık ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi insanlığın geleceğini tehdit eden sorunlarla karşı karşıya kalmıştır.

ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMA MECBURİYETİ VARDIR

Bu nedenle, çevrenin korunması ve iyileştirilmesi için gösterilen çabanın amacı, insanların daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamalarını sağlamaktır. Hedefimiz ülkemizi ve ilimizi yaşanabilir çevre anlayışı içerisinde geleceğe taşımaktır. Bizim gelecek nesillere bırakacağımız en değerli şey, yaşanabilir bir dünyadır. Herkes sağlıklı, dengeli bir doğal çevrede yaşama hakkına sahiptir. Hepimizin çevre bilinci konusunda zihinlerimize kazınması gereken nokta ise insanoğlunun var olduğu sürece, yaşamını devam ettirebilmesi için doğaya ihtiyaç duymasıdır. Bu konuda her ferdin çevreci olma ve üzerine düşen görevi yapma mecburiyeti bulunmaktadır. 

13 ADET HAVA KALİTESİ ÖLÇÜM İSTASYONUCennet ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan ve yoğun sanayileşmenin bulunduğu ilimizde de, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi, oluşan kirliliğin giderilmesi,  doğal kaynakların ve zenginliklerin muhafazası ve kamuoyunda çevre bilincinin oluşması için kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği halinde çalışmalara devam edilmektedir. Bu bağlamda ilimizde; Dilovası’nda 4, İzmit’te 3, Gebze’de 2, Başiskele, Yeniköy, Kandıra ve Körfez ilçelerimizde 1’er adet olmak üzere toplamda 13 adet sabit hava kalitesi ölçüm istasyonumuz bulunmakta ve bu istasyonlarımız tarafından hava kalitesi değerlendirmeleri yapılmaktadır.

106 BACA ONLİNE İZLENMEKTEDİR

İlimizde bulunan 35 tesise ait toplam 106 baca on-line olarak izlenmektedir. Bu sayede sistemde bulunan fabrikaların emisyonları anlık olarak 7/24 izlenmekte, veriler bilgisayara kaydedilmekte ve günlük olarak değerlendirilmektedir.  Hava kalitesini iyileştirmeye yönelik olarak da ilimizde, kimyasal depolamalara ilişkin Valilik Genelgesi yayımlanmış, bu genelge ile Türkiye’de ilk defa kimyasal depolama yapan firmaların emisyonlarına yönelik çalışma yapılmış, belli başlı kimyasallar için emisyon tedbirleri bir standarda bağlanmıştır.  Ayrıca, İlimizde kaçak atık dökümlerinin de önüne geçilmesi için yine bir Valilik Genelgesi yayımlanmış, bu genelge ile de, lisanslı tehlikeli atık geri kazanım/bertaraf ve ara depolama tesislerine kamera sistemi kurulmuştur. 24 saat esasına göre giriş ve çıkışlar kayıt altına alınmakta ve alınan bu kayıtlar 1 yıl süre ile saklanmaktadır.

3 MİLYON 934 BİN TL İDARİ YAPTIRIM

Valilik olarak çevreyi, suyu, havayı, ormanı ve toprağı bir bütün olarak ele alarak, çalışmalarımızı bütünlük içinde yürütüyoruz. Bu amaçla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından da 2018 yılı içerisinde ilimizde 2 bin 808 adet tesis denetlenmiş ve uygunsuzluğu tespit edilen 45 adet tesise 3 milyon 934 bin 721 TL. idari yaptırım uygulanmıştır.  2019 yılı Ocak– 30 Nisan tarihleri arasında ise 857 Adet tesis denetlenmiş, uygunsuzluk tespit edilen 8 tesise yine 717 bin 202 TL. idari yaptırım uygulanmıştır. Çevre sorunlarıyla mücadelenin en önemli aşamalarından biri de, çevre sorunları konusunda çocuk yaşlardan başlayarak,  toplumda hassasiyetin artırılması ve bu hususta bilinçlendirilmesidir. Bu amaçla da 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı içerisinde 37 okulun öğrencilerine çevre bilincinin artırılmasına yönelik eğitimler verilmiş olup,  bu eğitimler tüm okullarımızda devam etmektedir.

DAHA TEMİZ BİR DÜNYADA 

İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüşümünün sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayeleri ve öncülüğünde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında da;  Valiliğimiz kompleksinde sıfır atık projesi uygulamasının başlatıldığı 23 Şubat 2018 itibaren 30 Nisan 2019 tarihine kadar 15 bin 540 kg atık kâğıt, 2 bin 310 kg atık cam, 985 kg atık metal ve bin 705 kg atık plastik toplanmış ve geri kazanım firmasına teslimi yapılmış olup, bu sayede 261 ağaç kesilmekten kurtarılmış, atık cam, plastik ve metal toplanması ile yüzde 95 hammadde tasarrufu sağlanmıştır.  Sıfır Atık Projesi kapsamında İl genelinde ise, projenin başlangıcından itibaren 3 bin 69 ton atık kâğıt, 873 ton atık cam, 2 bin 453 ton atık metal ve bin 469 ton atık plastik toplanmış ve geri kazanım firmalarına teslimi yapılmış ve bu sayede 52 bin 175 ağaç kesilmekten kurtarılmış, atık cam, plastik ve metal toplanması ile yüzde 95 hammadde tasarrufu sağlanmıştır.  

HALKIMIZIN ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLARIM

Bu duygu ve düşüncelerle; elimizdekinin kıymetini bilen, onu geliştirebilen ve toplumsal farkındalık yaratabilen bir çevre günü geçirmek ve bu günün anlamını tüm hayatımızda yaşayabilmek dileğiyle başta Kocaelili hemşehrilerim olmak üzere tüm halkımızın Dünya Çevre Günü’nü kutluyor, daha temiz bir dünyada mutlu ve sağlıklı bir hayat geçirmelerini temenni ediyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

 Haber okunma sayısı: 294

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ