Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kocaeli'de ormanlara giriş yasaklandı

Kocaeli Güvenlik, Asayiş ve Koordinasyon Toplantısı’nda alınan kararla ilimizde ormanlara giriş yasaklandı. Yasak kararı Kasım ayıan akdar geçerli olacak.

Kocaeli'de ormanlara giriş yasaklandı
03 Haziran 2024 - 14:44
HABER: ÖZGÜR KOCAELİ Suriye ÇATAK - Kocaeli Güvenlik, Asayiş ve Koordinasyon Toplantısı valilik binasında gerçekleştirildi. Vali Seddar Yavuz başkanlığında yapılan toplantıda 7 gündem maddesi üzerinde kararlar alındı. Asayiş ve güvenlik ile ilgili tedbirler, metruk yapılarla ilgili çalışmalar, park ve bahçeler, kamera sistemleri ile ilgili çalışmalar, orman yangınlarına karşı alınacak önlemler, turizm bölgelerine yönelik güvenlik, suda boğulmalara yönelik önlemler ve sokak hayvanları ile ilgili önlemler görüşüldü.

İLGİLİ KURUMLAR KATILDI

Karamürsel Alp Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Seddar Yavuz, Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Sahil Güvenlik Kuzey Marmara Grup Komutanı Binbaşı Ziya Can Gürsoy, İlçe Kaymakamları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Koçan, ve güvenlik birimleri yetkilileri katıldı.

YASAKLARA UYULMALI

Toplantının basına açık olan kısmında gündem maddeleri ile ilgili bilgi veren Vali Seddar Yavuz, havaların ısınması ile birlikte orman yangınları riskinin arttığını belirti. Kocaeli’nin yüzde 43’ünün ormanlarla kaplı olduğunu hatırlatan Yavuz, “Bu kentteki ormanları geleceğe bırakmak için tedbirli olmamız gerekiyor. Yangın riski yüksek olan yerlerde ormanlık alanlara girmesi, konaklaması ve ateş yakılmasında kısıtlamalara gidildi. Anız yakılması, bağ-bahçe temizliğinde üzücü olaylar yaşanıyor. Anız yakılmasına müsaade etmeyeceğiz. Şu ana kadar 7 orman yangını ve 1,8 hektar alan yanmıştır. Biz tüm önlemleri alacağız ve vatandaşların bu önlemlere uymasını istiyoruz” dedi.

İşte Kocaeli Valiliği'nin aldığı yasak kararı: 

Orman Yangınlarının Önlenmesi Amacıyla Valiliğimizce Alınan Tedbir Kararları
Yaz mevsimiyle birlikte hava sıcaklıklarında görülmesi muhtemel artışlar ve ormanlık alanda yoğunlaşan insan ve araç hareketliliği ile kusurlu davranışlar neticesinde orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirildiğinden, Valiliğimizce 01.06.2024 günü itibariyle başlayarak 01.11.2024 tarihine kadar geçerli olacak şekilde aşağıda bulunan tedbir kararları alınmış ve uygulanmasına başlanmıştır.

 
1)    Resmi Tescilli piknik/mesire ve Orman parkı alanları haricinde her türlü ormanlık alanlarda; mangal vb. ateşli piknik yapılması, dilek feneri, meşale, havai fişek vb. yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemeler sokulması, kullanılması ve konaklama yapılması durdurulmuştur.

 
2)    Kocaeli İli sınırları içindeki; Orman İdaresi tarafından düzenlenen yangın risk haritasına göre yangına hassas olacağı değerlendirilen; (Çamkonak Sahil Çamı, Kefken Sahil Çamı, Kefken Fıstık Çamı, Kerpe Sahil Çamı, Babaköy Sahil Çamı, Araştırma Ormanı Sahil Çamı, Mudarlı Sahil Çamı, Kargalı Sahil Çamı, Yağcılar Sahil Çamı, Kadıllı Fıstık Çamı-Karaçam-Sahil Çamı, Balçık Özel Ağaçlandırma, Çınarlı-İlimtepe Sahil Çamı-Karaçam-Fıstık Çamı-Sedir-Meşe, Akse Özel Ağaçlandırma, Güzeller Sedir ve Fıstık Çamı, Hereke Sahil Çamı-Makilik, Tavşanlı Fıstık Çamı-Makilik, Gaziler Dağı Sahil Çamı, Beylikdağı Fıstık Çamı-Sedir, Kayapınar Fıstık Çamı-Makilik, Fatih Makilik, Tavşancıl Makilik, Oluklu Kızılçam, Maşukiye Karaçam, Suadiye Karaçam-Kestane, Servetiyekarşı Karaçam- Meşe, Nusretiye Sahil Çamı, Safiye Sahil Çamı, Akçat Sahil Çamı-Meşe, Pazarçayırı Çınar, Fulacık Kızılçam- Karaçam, Kızderbent Karaçam, Sultanorhan Makilik, Eskihisar Makilik) ormanlık alanlara girişlere izin verilmeyecektir.

 
3)    Ormana bitişik alanlarda ve 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 76. maddesi gereğince ormana 4 kilometre mesafede 01 Haziran 2024-01 Kasım 2024 tarihleri arasında 24 saat boyunca, tüm zamanlı olarak, anız ve benzeri bitki örtüsü yakmak, yer ateşi, bağ-bahçe temizliği vb. amaçlı ateş yakılmasına izin verilmeyecek olup, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 31 ve 32. maddesinde bahsedilen mahallerde anız veya bağ-bahçe artığı ot, dal vb. şeyleri yakanlarla ilgili olarak, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından adli işlem yapılacak, adli işlem tesis edilemeyecek hallerde ise ilgili kurum (Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kolluk Kuvveti vb.) tarafindan idari para cezası için işlem tesis edilecektir.

 
4)    Ormanlık alanlar içinde ATV, UTV ve bunun gibi araçları önceden belirlenmiş alanlar dışında kullanımı durdurulmuş olup, Ulusal, Uluslararası sportif ve eko turizm amaçlı kullanımlar için de Orman İşletme Müdürlükleri tarafından belirlenen güzergahlar için önceden izin alınacaktır.

 

5)    Orman Yangınları Mücadele Komisyonunca alınan bu kararlar, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile kamu kuramlarının kendilerine ait billboardlar ve belediye hoparlörlerinden, mahalle (köy) camilerinden, mutad vasıta ve aralıklarla yangına hassas dönemlerde halkın bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

 6)    Güvenlik birimleri (Emniyet-Jandarma vb.) ve Orman Muhafaza memurlarından oluşturulacak olan ve gezici gözetleme işleri ile görevlendirilen ekipler, alınan kararların uygulanmasını titizlikle takip edeceklerdir.

7)    Her türlü izinsiz avlanmalar mahalle muhtarlıkları, Av ve Yaban Hayatı birimleri ve Güvenlik Güçlerince takip edilecektir.

 8)    İl GAMER, AFAD ve 112 ACİL Çağrı Merkezleri konuyu hassasiyetle takip edecek, alınan ihbarlar anında ilgili kurumlara iletilecek, bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında suç unsuruna göre, 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre adli işlem ve para cezası, mucip hallerde de 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre işlem yapılacaktır.
Ülkemizin ve ilimizin akciğerleri olan ormanlarımızda çıkabilecek yangınların önlenmesi amacıyla alınan bu kararlara riayet edilerek konunun hassasiyetle takip edilmesini, şüpheli kişi ve durumların 112 ACİL Çağrı Merkezine iletilmesini önemle rica olunur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Doğa Sever
    1 ay önce
    Yasaklar çözüm değil. Ormanlar pislik içinde. Özellikle kırık cam parçaları, şişeler yangın açısından büyük risk taşıyor. İnsanlarımızın biraz temiz ve düşünceli olması lazım.