Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nden açıklama;

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı  ile ilgili 2 günden bu yana bazı sosyal mecralarda dolaşan “toplumun ahlaki yapısını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslerde olması gerekliliğine bakanlıktan destek geldi.” şeklindeki paylaşımların gerçeği yansıtmadığı belirtildi

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nden açıklama;
29 Eylül 2020 - 01:02

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botonik Parkı Basın Yayın birimi tarafından yapılan açıklamada;
 '' Sevgili FYZoo dostları: Geçtiğimiz 2 gündür sosyal medyada, önceki ismimiz olan Darıca Hayvanat Bahçesi ile ilgili “toplumun ahlaki yapısını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslerde olması gerekliliğine bakanlıktan destek geldi.” haberleri gerçekleri yansıtmamaktadır. Haberde bahsi edilen olay hiç yaşanmamış olup, yine haberde bahsi geçen kişi Muhittin Balta isimli şahıs ile hiçbir ilişkimiz bulunmamaktadır. 
Mizah yayını olan Zaytung üzerinden 2012 yılında mizah amacı ile yapılan bir haberin 2020 yılında çeşitli sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek haber gibi kullanılmasını ve sonrasında paylaşımların kamuoyunu yanıltan, kurumumuzu karalayan bir seviyeye gelişini şaşkınlık ve üzüntü ile izledik.  
Sosyal medyada yansıyana haberler ile ilgili hukuki işlemleri başlatmış bulunmaktayız. Resmi kaynaklar hariç yapılan açıklamalara itibar etmemenizi önemle rica ederiz. 
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olarak; Koruma, Eğitim ve Araştırma alanlarında çalışmaya devam ederek gerçek bir zooloji enstitüsüne evrilmeye, yaban hayatta yaşanmakta olan tür çeşitliliği krizi ile ilgili farkındalık yaratmaya ve nesli tehlike altında olan türlerin kurtarılmasına destek olmaya devam edeceğiz.'' denildi.

NE OLMUŞTU ?
Yaklaşık olarak 2 gün öncesinden ''Darıca Hayvanat Bahçesi'nde cinsel temasta bulunup, toplumun ahlaki yapısını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslerde olması gerektiğini savunan Darıca Hayvanat Bahçesinin İmam Hatipli müdürü Muhittin Balta'nın önerisine bakanlık onay verdi'' şeklinde paylaşımlarda bulunulmuştu
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum