Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2 bin 500 ağaç metroya kurban mı gitti?

Gebze Mutlukent’te söz konusu metro inşaat şantiyesi için 2 bin 500 ağacın yok edildiği iddia edildi.

2 bin 500 ağaç metroya kurban mı gitti?
10 Temmuz 2019 - 12:48

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl Gebze-Darıca Metrosu ile gündem olmuş, var olmayan metronun durak tabelasını 24 Haziran seçimleri öncesinde Gebze’nin çeşitli bölgelerine asarak propaganda yapan belediye tabelaları yerleştirdikten 4 ay sonra inşaata başlamıştı.

 
O zaman bu durumu tespit eden  CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, olmayan metronun tabelası önünde yaptığı açıklamalarla Türkiye’nin ilgi odağını Gebze Metrosuna çekmişti.
 
15.6 kilometrelik metro hattı 2 milyar 488 milyon 489 bin liraya ihale edildi. İhale sonrasında çalışmalar başladı. Gebze Mutlukent’te söz konusu metro inşaatı için bir şantiye kurulması kararlaştırıldı. Şantiye bölgede yer alan nadir yeşil alanlardan birinin üzerine kuruldu.
 
 
2 BİN 500 AĞAÇ ARTIK YOK
 
Çoğunluğu çam ağacı olan 2 bin 500 ağacın kent genelinde farklı bölgelerde kullanılacağı öğrenildi. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan konuyu Orman Bakanlığı’na sormuştu. Tarhan’ın soru önergesini yanıtlayan bakanlığın cevabında, “Bölgede herhangi bir ağaç kesilmemiş olup; ağaçlar zarar verilmeden sökülüp repikaja alınarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait depoda daha sonra dikilmek üzere muhafaza altına alınmıştır. Çalışmalar hukuka ve yasal mevzuata göre devam etmekte olup gerekli kontroller yapılmıştır” denildi. Bölgedeki tahribat uydu görüntülerine de yansıdı. 1 yıl içerisinde yok olan ormanlık alan adeta bir çöl görünümüne büründü. İnşaat çalışmalarının başladığı ilk günlerde yerel gazeteciler bölgeye gitmiş, çekim yaparak doğa katliamına tepki göstermişti.
 
Tahsin Tarhan, “Ormanlık alanı yok etmişsiniz ama ağaçlar depoda duruyor diye açıklama yapıyorsunuz depodaki ağacın Kocaeli’ye ne faydası var” dedi.
 
 AĞAÇ DEPODA OLUNCA ORMAN KATLEDİLMEMİŞ Mİ OLUYOR
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Bölge Orman Müdürlüğü’ne bağlı İzmit Orman İşletme Müdürlüğü’nden 74 bin 514 metrekarelik alanı 49 yıllığına kiraladı. Alanın 67 bin 480 metrekaresini 6 yıl boyunca şantiye olarak kullanacağını ifade eden belediye inşaat bittikten sonra bölgede metro hattı bakım onarım tesisi kuracağını belirtti. Söz konusu taleplerin hepsi olumlu karşılandı ve Gebze’deki sanayi kuruluşlarının ortasında yer alan ormanlık alandan vazgeçildi.
 
Tahsin Tarhan “Belediye’nin 2500 ağacı muhafaza edecek deposu hangi koşullardadır, bakım onarımı yapılmakta mıdır bu konuların hepsi ayrı bir tartışma konusudur ancak siz o ormanı artık yok ettiniz. Kocaeli’ye depoda duran ağaç ne fayda sağlayacak” dedi.