Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yüzde 20 oranında zam talebinde bulundular!

Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası, pandemiden dolayı yaşadıkları sıkıntıları göz önünde bulundurarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UKOME Daire Başkanlığı’na yüzde 20 oranında zam talebinde bulundu.

Yüzde 20 oranında zam talebinde bulundular!
02 Eylül 2020 - 15:25

Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası, pandemi nedeniyle otobüs ve minibüslere sosyal mesafeyi korumak amacıyla sınırlı sayıda yolcu alınmasından dolaya yaşadıkları ekonomik sıkıntıları bir nebze azaltmak için Büyükşehir Belediyesi UKOME Daire Başkanlığı’na yüzde 20 oranında zam teklifinde bulundu. Oda yönetiminin teklifi yaklaşık 5 ay önce yaptığı ortaya çıktı. Otobüsçüler Odası, teklifin bir an önce yürürlüğe girmesi için UKOME Daire Başkanlığı ile görüşmeler yapıldığı öğrenildi.

BİR YIL ÖNCE ZAM YAPILDI

Kocaeli genelinde ulaşımda hizmet veren otobüs ve minibüsçü esnafına en son, pandemiden önce 5 Eylül 2019 tarihinde zam yapılmıştı. Yüzde 10 ile 15 oranında gerçekleşen zamma göre, şehir içi ulaşım ücreti 2 lira 75 kuruştan 3 liraya, öğrenci ücreti 1,5 liradan 2 liraya, indirimli binişler ise 2 liradan 2 lira 25 kuruşa yükseltilmişti. Öğrencinin her binişi için 40 kuruşunu, indirimlinin her binişi için 15 kuruşu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ödemesi kararı alınmıştı. Zam kararı, 5 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe girmişti.

17,6 MİLYON TL DESTEK VERİLDİ

Eylül 2019’da uygulamaya geçen ulaşım zammından 7 ay sonra korona virüs salgını ortaya çıktı. Salgın tedbirleri kapsamında uzun süre sokağa çıkma yasağı uygulandı. Otobüs ve minibüsçü esnafı büyük ekonomik sıkıntılar yaşadı. Günlük yolcu taşıma kapasitesi 600 bin yolcudan 200 bin yolcuya kadar düştü. Ulaşım hizmeti veren esnaf destek talebinde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, konuyu Cumhurbaşkanına taşıdı. Büyükakın’ın bu talebi karşılık buldu. Hükümet, tüm yurtta hizmet veren şehir içi ulaşım esnafına destek paketi çıkarttı. Destek kapsamında Kocaeli genelinde şehir içi ulaşımında hizmet veren yaklaşık 2 bin civarında otobüs ve minibüsçü esnafına 3’er taksitte toplam 17 milyon 600 bin lira nakdi parasal destek verildi. Ulaşım ücreti talebinin Büyükşehir Belediyesi’nin eylül ayı oturumunda gündeme alınması bekleniyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatandaş
    3 hafta önce
    Kocaeli ye uber v.b bir ulaşım gelse keşke o zaman her 6 ay'da bir zam istemeyi görürler.Zarar eden otobüs işletmecisi plakayı belediyeye aldığı fiyat aradan gecen yıl enfilasyon ile teslim etsin belediye tekwlinde yürürsün,millet bunların nazıyla,gazıyla ugraşmasin.