Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Vali Yavuz: Vaka sayıları bizi mutlu etmiyor!

Kocaeli’deki muhtar dernekleri başkanları ve muhtarlarla bir araya gelen Vali Seddar Yavuz, “Pandemi dönemi nedeniyle kısıtlamalar var. Kocaeli olarak hala tehlikeyi atlatmış değiliz. Halen vaka sayılarımız bizi mutlu edecek düzeyde değil. Dolayısıyla bunu da dikkate almamız gerekiyor” dedi

Vali Yavuz: Vaka sayıları bizi mutlu etmiyor!
10 Temmuz 2020 - 17:04 - Güncelleme: 12 Temmuz 2020 - 14:13

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı İbrahim Efe ile Kandıra Şube Başkanı Mustafa Satılmış ve beraberindeki İzmit, Başiskele, Kandıra, Körfez ilçe muhtarlar derneği başkanları ile muhtarlarla bir araya geldi. Akçakoca Toplantı Salonu’nda ağırladığı muhtarlarımızla tek tek tanışarak, sorun ve taleplerini dinleyen Vali Yavuz, yapmış olduğu açıklamalarında “Öncelikle hepinizi sevgiyle selamlıyor, hoş geldiniz diyorum. Hem tanışalım hem de bizlere ileteceğiniz sorunlarınız varsa dinleyip burada bulanan kurum ve kuruluş müdürlerimizle birlikte sorunların çözümü noktasında hareket edelim istedik. Çünkü sizler bizim mahallerimizdeki gören gözümüz, işiten kulağımız ve dokunan şefkat elimizsiniz.

HER ZAMAN YANINIZDAYIZ

Aynı zamanda devletimizin en ücra köşesindeki temsilcilerisiniz. Bu anlamda sizleri çok seviyor ve önemsiyoruz. Hepinizin bildiği gibi sayın Cumhurbaşkanımız da sizleri çok önemsiyor, her daim sizlerin ihtiyaç ve sorunlarının çözülmesi noktasında da bizleri talimatlandırıyor. Biz de bu anlayışla sizlerin her daim yanınızda olmaya, sıkıntılarınızı, sorunlarınızı çözmeye gayret ediyoruz. Belki anlık çözemesek bile sizleri dinlemeye ve dertlerinizle dertlenmeye büyük önem vereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Yine toplantımızda çok kıymetli jandarma komutanımız, emniyet müdürümüz ve bunun dışında eğitimden sağlığa diğer kurum ve kuruluş müdürlerimiz de burada yanımızdalar.

VALİYE ANLIK ULAŞACAKLAR

Onlar da yine sizlerin ihtiyaç ve sorunlarınızın çözüm noktasında gayret sarf edeceklerdir. Bu vesileyle hem Kocaeli’miz için hem benim şahsım için bu güzel ile vali olarak atanmamın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 7/24 bana ulaşabileceğinizi de ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki süreçte tüm mahalle muhtarlarımızla bir grup oluşturmak suretiyle ihtiyaç ve sorunlarınızı ulaştırmanızı da sağlayacağız. Telefon numaramı sizlere vereceğiz ve mahallelerinizde herhangi bir sıkıntı veya sorununuz olduğunda bana bu numaradan ulaşabilirsiniz. Mutlak suretle döneceğimizi bilin” ifadelerine yer vererek, anlık olarak muhtarlarımıza ulaşma imkanına sahip olacaklarını belirtti. 

BİZ SEVGİ MEDENİYETİYİZ

Konuşmasına devam eden Vali Yavuz, şunları söyledi: “Tarih sahnesine dün çıkmış değil, yüzyıllar boyu dünya üzerinde imparatorluklar kurmuş hakkı hukuku haykırmış, gözyaşı silmiş, sömürmemiş,  bizatihi hizmet etmiş bir milletin evlatları olarak hayatımıza devam ediyoruz. Dolayısıyla köklü medeniyetimizden ve tarihimizden aldığımız güçle ve bu özgüvenle yolumuza devam ediyoruz. Dolayısıyla dün tarih sahnesine çıkmış gibi davranmanın ne bize ne de hiç kimseye bir faydası yoktur. Bu yüzden de şanlı tarihimiz, şanlı geçmişimiz bizim en büyük referansımızdır. Bu şanlı tarihimizin en önemli noktası da insana verilen değerdir. Bana Türk kültür ve medeniyetini tek bir kelimeyle tarif et deseler medeniyetimizin adını ‘Sevgi Medeniyeti’ koyarım. Dünyanın hiçbir ülkesinde hiçbir medeniyette bu denli sevgi odaklı bir yaklaşım söz konusu değildir.

375 BİN TALEP CEVAPLANDI

Kimsesizlerin kimi olmayı unutmayın. Aksi takdirde tahtlarınız tabutlarınız olur. Önceliğimiz fakir fukara, garip gureba olmalıdır. Nitekim son dönemde de dikkat ederseniz devletimizin vatandaşımızın yanında nasıl yer aldığını hep beraber görürsünüz. Mesela bu Vefa Sosyal Destek Gruplarını en yakinen sizler biliyorsunuz. Şu ana kadar 375 bine yakın talep yerine getirilmiş. Birçoğunun hayran olduğu ve Batı Batı diye peşinden koştuğu Batı’da; insanlar ölüme terk edilmiş ve binlerce insan, yaşlı ölmüştür. Bu ülkede hiçbir huzurevinde bakımsız kimse kalmamıştır. Bırakın huzurevini yalnız yaşayan yaşlılarımız da dahil bütün yaşlılarımız, bu Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından kapı kapı gezilmiş ihtiyaçları giderilmiştir ve bunda da sizler çok büyük bir rol aldınız. Bunu neyle izah edeceksiniz, bunu medeniyetinizle, geçmişinizle izah edeceksiniz.

ÖNYARGILARI KIRACAĞIZ

Çünkü biz babamızdan, annemizden, ninemizden böyle gördük ve sizler de şimdi evlatlarımıza aktaracaksınız, bizler de evlatlarımıza aktaracağız, bu bir zincirin halkalarıdır. Allaha hamdolsun ki bu millet her zaman gözyaşı silmiş, yüzlerdeki tebessümün sebebi olmuştur. İnşallah bizler de aynı anlayışla bu ülkeyi gelecek nesillere böyle teslim edeceğiz. Önyargıları bir tarafa bırakarak herkesi tanımaya çalışacağız. Bu yüzden çok çalışacağız, birbirimizi seveceğiz, farklılıklarımızı zenginlik gibi göreceğiz. Ön yargı kadar insana zarar veren hiçbir şey yoktur dünyada. Bugün özellikle hem tanışmak hem de böyle bir sohbet de yapalım istedim. Tekrar söylüyorum inşallah bu ülkeyi çok daha iyi noktalara hep beraber taşıyacağız. Hep beraber daha güçlü bir Türkiye da müreffeh, ama daha mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.

HUZURLU BİR TOPLUM İÇİN

Dünyada bilimsel ve teknolojik gelişmeler aslında insanı huzursuz etmeye, mutlu etmemeye başladı. İnsanın ruh huzurunu da iç huzurunu da temin etmemiz gerekiyor. Sadece zenginleşmek bir nihai hedef olmamalı, diğer taraftan gelişirken, zenginleşirken huzurlu bir toplum oluşturabilmeyi de başarabilmemiz gerekiyor. Kendisiyle barışık, çevresiyle barışık huzurlu bir toplum olmalıyız. Bu da değerlerle olabilecek bir şey. Değersiz toplumlarla bunlar ile ayakta durabilmeniz de pek mümkün değil. Bu bakımdan yaptığımız güzel şeylerle hep beraber gurur duyalım, çünkü bu ülke bu vatan bizim. Eksikliklerimizi, noksanlarımızı düzeltmeye çalışalım. Kendimizi de eleştirelim,  ama kendimizi ne çok aşağıda ne de çok yukarıda görelim, olduğumuz kadar görebilirsek özgüvenimiz en azından yerine gelmiş olur.”

LİMAN BAŞKENTİ KOCAELİ

Sözlerine Kocaeli özelinde devam eden Vali Yavuz, “Aslında bir liman başkenti, ihracatın başkenti ve bilim şehri Kocaeli desek doğru bir şey demiş oluruz. Aslında bu ve buna benzer birçok şeyi Kocaeli’nin arkasına ekleyebiliriz. Çok başarılı bir şehir inşallah bizlere de bu yolculukta sizlerle beraber el ele güzel hizmetler yapmak nasip olur diye Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Her şeyin başlangıcı iyi niyetle başlamak ve bu iyi niyetle de bu millete hizmet etmektir. Allah aziz Türk milletine hiç birimizi mahcup etmesin. Bizim kültürümüzde özel büyük makamlara atananlara Allah mahcup etmesin, utandırmasın denir. Bunlar bizim kadim geleneklerimizdir. Kadim geleneklerimizi unutmamak, yaşatmak bizim de asli görevimizdir” dedi. Daha sonra toplantıya katılan muhtarlara tek tek söz veren Vali Yavuz, onları yakından tanıyıp, sorunlarını dinleyerek toplantısına devam etti.

SAYILAR MUTLU ETMİYOR

Muhtarlarımızı dinleyen ve yakın bir iş birliği içerisinde çalışmalarına devam edeceğinin müjdesini veren Vali Yavuz, yaptığı açıklamalarında “Muhtarlarımızı çok özel bir yere koyuyoruz kamu kurum ve kuruluşlarımız sizlerin her bir talebinizi dikkate alacaklar. Çünkü bu talepler sizlerin talepleri değil kamu talebidir. Diğer taraftan da bizim kaybedecek hiçbir kimsemiz yok yani bu şehirde yaşayan her bir insan bizim için kıymetli ve değerlidir. İlçelere geldiğimizde muhtarlar toplantısı yapacağız, sizleri dinleyeceğiz ve STK toplantıları yapacağız. Pandemi dönemi nedeniyle kısıtlamalar var. Pandemi konusuna halen devam etmemiz gerekiyor. Kocaeli olarak hala tehlikeyi atlatmış değiliz. Halen vaka sayılarımız bizi mutlu edecek düzeyde değil. Dolayısıyla bunu da dikkate almamız gerekiyor.

İLÇELERE GİDİLECEK

Biliyorsunuz ki bu döneme kontrollü sosyal yaşam diyoruz. Bilim Kurulu bir takım tedbirler alıyor, bizler bu tedbirleri yayınlıyoruz hıfzıssıhha kurulu kararlarıyla sizlere tebliğ ediyoruz. Burada sizlerin çok büyük emeği ve desteğinizi gördük, bu vesileyle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte sizin desteğinize yine ihtiyaç var. Özellikle vatandaşlarımızın ikna edilmesi noktasında maske ve mesafeye dikkat edilmesi noktasında sizlerden beklentimiz var. Ümit edelim ki tez zamanda bu Kovid-19 sürecini ya da bu virüsü yenelim ve tekrar yakın mesafelerde birbirimize sarılabilelim. Bunu çok arzu ediyoruz. Her şeye rağmen bu toplantıları çok kalabalık olmasa bile bu ilçe gezilerini yapacağız, sizlerle bir araya geleceğiz ve sizlerin ihtiyaç ve sorunlarını dinlemeye devam edeceğiz. Her kesimle bir araya geleceğiz. Her zaman söylediğimiz bir şey var: ‘istişare kültürünü, ortak aklı ve birlikte yönetimi’ mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Bunu yapabilmemiz için de bir araya gelmeliyiz” dedi. Konuşmaların ardından muhtarlar tarafından iletilen sorun ve şikayetlerin çözümü noktasında toplantıda hazır bulunan kurum müdürlerine talimat veren Vali Yavuz, toplantıya katılan muhtarlarımıza katılımları ve güzel temennileri için teşekkür etti.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum