Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tarhan; Limanlar artık stratejik öneme sahip!

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Limanların işletme devirlerinin ihalesiz olarak uzatılması hükmü ile öne çıkan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile alakalı açıklama yaptı.

Tarhan; Limanlar artık stratejik öneme sahip!
05 Ocak 2022 - 10:36
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Limanların işletme devirlerinin ihalesiz olarak uzatılması hükmü ile öne çıkan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Genel Kurul görüşmelerinde yasa teklifinin Anayasaya birçok yönden aykırı olduğuna dikkat çekerek “İhalesiz, rekabetsiz, rakipsiz bir şekilde limanları 49 yıllığına işletme sürelerini uzatarak özelleştiren bu teklif aynı zamanda rekabet koşullarına, teşebbüs özgürlüklerine aykırıdır. Limanların işletmesi özelleştirilirken ihaleye giren firmalar ihale şartlarında Kanunla değişiklik yapılacağını önceden öngöremezlerdi ki tekliflerini buna göre sunsunlar. Diğer firmalar da bu ihalelere girmiş, yirmi dokuz yıllığına, otuz dokuz yıllığına yarışmışlar ve ihaleyi kaybetmişler. Şimdi ihaleyi alan firmaya ihalesiz bir şekilde tekrar sözleşmeyi uzatma imkanı veriliyor. Bu haksızlıktır, rekabete aykırıdır ama en çok da kamu yararını ihlaldir.” dedi.

“Limanlar artık stratejik öneme haiz. Bizde yerlilik millilik diyenler limanları yabancılaştırıyor”
Pandemi sürecinde dış ticarette en önemli konulardan birinin navlun olduğunu hatırlatan Tarhan, “Navlun fiyatları dünyada artarken karayolu taşımacılığı artık verimsiz ve pahalı hale geldi. Bu nedenle dış ticaretle büyümek isteyen herkes denizlere yöneldi, onun için limanların değeri arttı. Akdeniz çanağına baktığınız zaman, Çin bu bölgede limanları satın almaya başladı. Yunanistan'ın en büyük Pire Limanı'nı dahi Çin satın aldı. Dünya ekonomisinde liderliğe oynayan ülkeler diğer ülkelerde liman işletmelerini almaya çalışıyor bize gelince bizde yerli ve millilikle övünen, beka savaşı veriyoruz diyen Ak Parti ve küçük ortağı bu yasayla limanlarımızın işletme haklarını yabancı ortaklara ve yabancılaştırmaya çanak tutuyor, önünü açıyor” dedi.  

“Ülkeye ve gelecek kuşaklara ihanet ediyorsunuz.”
“2067 yılına kadar bir limanın işletmesini rekabet olmadan, ihale yapmadan devrediyorsunuz. Henüz günü dolacak ilk limanın ihalesi 2028'de yapılacak. Bu neyi gösteriyor biliyor musunuz? Ak Parti diyor ki: "Ben gidiyorum. 2023'e de gücüm yok, 2023'e kadar da dayanamıyorum, ne götürürsem kârdır."  Siz böyle diyorsunuz ve gidiyorsunuz ama sizin hesap vereceğiniz günler de geliyor” diyerek yapılanların ülkeye ve gelecek kuşaklara ihanet olduğunun altını çizdi.

“Çılgın projeleriniz birilerini zengin ederken, vatandaşa, ülkeye ve doğaya zarar veriyor”    
İşletme hakkı devredilen limanlardan birinin de kendi seçim bölgesindeki Derince’de bulunan Safi Port olduğunun altını çizen Tarhan, “Özelleştirme limanlarından biri de kendi bölgem Kocaeli Derince'de bulunan Safiport Limanı. Bu liman 2015 yılında özelleştirildi. Şimdi, otuz dokuz yıllığına özelleşmiş bu limanın işletme devri hakkını, kırk dokuz yıla uzatıyorsunuz. BU şirket "Yatırım yapıyoruz." diyerek Kocaeli Körfezini beton yığınına çevirdi. Ne balıkçılar kaldı, ne de balık kaldı? Hani diyorsunuz ya, "Bizim çılgın projemiz var." Evet, doğru, çılgın projeniz bu. Marmara Körfezini doldurdunuz, çılgın proje bu aslında. Marmara'yı yok ettiniz, denizi yok ettiniz, balıkları, o bölgedeki balıkçıları, esnafı yok ettiniz; evet, bu çılgın proje. Derince'den karşı tarafa Gölcük'e kadar deniz dolduruldu, yakında köprüye kadar doldurulacak. Çılgın projeleriniz birilerini zengin ederken, vatandaşa, ülkeye ve doğaya zarar veriyor.” diyerek yatırım adı altında yapılan çevre katliamlarına da dikkat çekti.

“Tüm sorularımızı her gün hatırlatacağız. Ve günü geldiğinde hesap vereceksiniz”
 2021 yılı geride kalmış olsa da sorulan sorulara hiçbir cevap verilemediğini söyleyen Tarhan, “Bizim sorularımızı unuttuğumuzu zannetmeyin, hatırlatacağız, her gün hatırlatacağız: 128 milyar dolar nerede? Mafyadan aylık 10 bin dolar alan siyasetçi kim? Muhakkak içinizden biridir, söyleyin. Demirören, Ziraat Bankasından aldığı 750 milyon doları geri ödedi mi? Sormaya devam edeceğiz. İtalyan Sisal ile Demirören Grubunun ortak olduğu Millî Piyangonun ikramiye paraları nerede? Bunu da soracağız, ikramiye paraları nerede? Yetmez, devam edeceğiz sormaya. Hani altı yıl burada bana hakaret ettiniz ya, altı yıl burada her seçimde konuştunuz ya "yerli otomobil" adı altında Saab'a verilen 47 milyon Euro nerede? Nerede 47 milyon euro, nerede? Buradan kimler ne götürdü, onu da soracağız, soracağız. 15 Temmuz şehitleri için toplanan 309 milyon lira nerede, nerede? Bunu da soracağız, soracağız, her platformda soracağız. TEKEL'i sattınız, doğru mu? Sattınız. TÜRK TELEKOM'u peşkeş çektiniz, SEKA'yı bitirdiniz, Tank Paleti yediniz ve peşkeş çektiniz birilerine. (Bu millî değerlerimizi yok ettiniz. Bunun hesabını vereceksiniz; ne gün olursa olsun, milletten aldığımız iradeyle, milletten aldığımız güçle bunların hesabını soracağız.” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum