Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

 Sınır Kapılarını TOBB mu Yönetiyor, Devlet mi?

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan: “Sınır kapıları sanki devletin kontrolünde değil, TOBB’un emrinde. Bu nasıl mümkün olabilir? Devletin gelirlerini özel bir hesapta tutmak ve o hesaptan ihalesiz harcama yapmak hukukla ve devlet ciddiyetiyle bağdaşıyor mu?”dedi.

 Sınır Kapılarını TOBB mu Yönetiyor, Devlet mi?
18 Ekim 2020 - 15:35

CHP Kocaeli Milletvekli Tahsin Tarhan yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi; Sayıştay raporları 2015’den beri devam eden usulsüz bir uygulamayı tekrar gündeme taşıdı. 2011 yılında, Ticaret Bakanlığı, TOBB ve TOBB’un bir iştiraki olan Gümrük ve Turizm İşletmeleri arasında “Yap-İşlet-Devret” modeli ile gümrük kapılarının yapım ve onarım işlerinin yürütülmesiyle ilgili bir protokol imzalandı. Bu protokolün uygulanma biçimindeki keyfilik ve denetimsizlik gümrük gelirlerinin harcanma biçimi üzerindeki tartışmaları arttırdı.  

TİCARET BAKANLIĞI’NIN GÜMRÜK GELİRLERİ TOBB’UN HESABINDA
Keyfi uygulamanın büyüklüğüne dikkat çeken Tarhan şu ifadeleri kullandı: “Kamunun parasının özel bir hesapta tutulması zaten yanlış. Bu yanlış yetmiyormuş gibi TOBB bağlı şirketle yapılan protokole eklenen maddeye göre şirket hesaptan yapılan harcamalardan hiçbir şekilde sorumlu değil. Devletin parası özel bir hesapta ama hesabın sahibi şirket paranın harcanmasından sorumlu değil. Rapor bize şunu göstermekte. TOBB’un kurduğu bu şirkete ayrıcalık tanınmış. Gümrük gelirleri yandaş şirketin kontrolünde.

KEYFİ HARCAMA VE KAYIT DIŞI ARAÇLAR
Bahsi geçen şirket hesabında tutulan paranın nasıl harcandığı hususu da Sayıştay raporlarında yer almaktadır. 2018’de 29 milyon 625 bin lira, 2019 da ise 42 milyon 100 bin lira hiçbir denetime tabii olmadan keyfi bir şekilde Bakanlık onayıyla kullanılmıştır. Yapılan harcamaların denetimsizliği ve keyfiliği Sayıştay tarafından örneklendirilmiş. Mesela 2018 yılında kantar payından Bakanlık onayıyla 78 adet araç alınmış ve bu araçlar 12 milyon 120 bin ödeme yapılmış. Ancak bu araçların Bakanlık muhasebesinde kayıtları yok. Devletin parası ve mal varlığının izini takip edemiyoruz.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları