Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Onurlu görevi üstlenen basın mensuplarının günü kutlu olsun

Atatürk'ün 16 Ocak 1923 yılında İzmit Kasr-ı Hümayün'deki gazetecilerle yaptığı tarihi toplantıda ''Cumhuriyet'' fikrini ilk olarak dile getirişinin yıl dönümü nedeniyle Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, bir mesaj yayınlayarak basın mensuplarının 16 Ocak Basın Onur Günü'nü kutladı

Onurlu görevi üstlenen basın mensuplarının günü kutlu olsun
14 Ocak 2022 - 14:49 - Güncelleme: 14 Ocak 2022 - 15:08
Kocaeli Valisi Seddar Yavuz yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi; Değerli Basın Mensupları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Ocak 1923’ te İzmit Kasr-ı Hümayun’da gerçekleştirdiği tarihi toplantıda; Kurtuluş Savaşı boyunca yazılarıyla, yaptıkları haberlerle Milli Mücadele’ye büyük katkılar sunan gazeteci ve yazarlarla ülkemizin geleceğini konuşmuş, onların fikirlerini alarak, Türkiye’nin yeni rotasını çizmiş ve Cumhuriyet’in temellerini atmıştır.

Bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu tarihi toplantıya katılan; Dr. Adnan Adıvar’ı, Velit Ebuzziya’yı, Ahmet Emin Yalman’ı, Falih Rıfkı Atay’ı, Suphi Nuri İleri’yi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nu, İsmail Müştak Mayakom’u, Halide Edip Adıvar’ı, Hilal-i Ahmer Başkanı Hamit Bey ile İleri Gazetesinin İzmit muhabiri Hakkı Kılıçoğlu’nu bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 

Daha o yıllarda basının önemli bir toplumsal aktör olduğunun farkında olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in ilanı gibi büyük bir olayı ilk olarak basın ile paylaşmıştır.  Bu tarihi toplantıya tanıklık eden basın ise yorgun ve fakir düşmüş, ama onurunu hiçbir zaman yitirmemiş aziz bir milleti tek bir amaç için bir araya getirecek sorumluluğun temsilcisi olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk basın toplantısını ilimizde gerçekleştirerek, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” mesajını vermesi ve demokrasinin temel taşlarından biri olan basının önemini kamuoyuna ilk kez İzmit’ten duyurması bizleri onurlandırmakta ve gururlandırmaktadır.

Bu vesileyle, İlimizde de bu onurlu görevi üstlenen ve başarı ile yerine getiren basınımızın tüm görevlilerine teşekkür ediyorum. Ebediyete irtihal eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, basın camiasının “16 Ocak Basın Onur Günü”nü kutluyor, sevgilerimi sunuyorum.
                                                                                                                

                                         

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum