Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Minibüsçülere müjdeli haber

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Kocaeli’deki minibüsçülere müjdelediği destek paketinin önünü açan kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun, tüm Türkiye’deki özel halk otobüsü kooperatiflerini kapsıyor

Minibüsçülere müjdeli haber
17 Nisan 2020 - 13:27

Koronavirüs salgını nedeniyle işleri yok denecek seviyede düşen ve zararına çalışan özel halk otobüsleri için beklenen kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı. “7244 Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 1. Maddesi’nin ‘f’ bendinde otobüs ve minibüsçü kooperatifleriyle ilgili şu ifadeler yer aldı: “Büyükşehir belediyeleri ile belediyeler, kendisinden izin veya ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle çalışan gerçek ve tüzel kişilere, toplu taşıma hizmetinin kesintisiz olarak yürütülebilmesiyle sınırlı olacak şekilde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık süreyle sınırlı olmak üzere meclis kararıyla; gelir desteği ödemesi yapabilir, belirlenen döneme tekabül eden ruhsat, izin, hat kirası borçlarını faizsiz olarak 3 ay erteleyebilir. Çevre ve Şehircilik Bakanı bu süreleri, bitiminden itibaren 3 aya kadar uzatmaya yetkilidir. Ruhsat, izin, hat kirası borçları ertelenen süre sonunda, ertelenen süre kadar aylık eşit taksitler halinde, herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan tahsil edilir.” 

 

ŞİMDİ SIRA BÜYÜKAKIN’DA 

Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, şoför ve yakıt masraflarının karşılanması noktasında Büyükşehir Belediyesine çağrı yapmış, Başkan Tahir Büyükakın ise genel bir düzenleme olmadan bunun mümkün olamayacağını ifade etmişti. Sonrasında özel halk otobüslerinin sayısı azaltılmış, kimi hatlar kapatılmış, belediye otobüslerinin sayısı artırılmış, özel halk otobüslerinin kimi hatlarının saat 20.00’den sonra sefer yapması durdurulmuştu. Ve geçtiğimiz gün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, minibüsçülere yeni bir destek paketi açıklayacaklarını belirtmişti. Büyükakın, “Şu anda meclisimizde bir kanun teklifi görüşülüyor. O kanun teklifi kapsamında bu süreçte daha da mağdur olan minibüsçü ve otobüsçü esnafımızın desteklenmesine yönelik bir başka paket de açıklayacağız. Büyükşehir Belediyemizin meclis kararı ile destekleme yönünde çalışma yapmayı düşünüyorduk ancak Çevre ve Şehircilik Bakanımızla konuyu görüştük ve kanun teklifi kapsamında çalıştık. Bu nedenle bazı paketleri önümüzdeki günlerde paylaşacağım. Kooperatiflerimizde çalışan minibüsçü ve otobüsçü şoförlerimize dönük dağıtımına başladığımız gıda ve hijyen paketleriyle onların bu süreçteki zorluklarına karşı destek olacağız” diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Bu süreçte minibüsçü esnafımızın daha ciddi ekonomik sıkıntıları oldu. Onları atlatmak için de esnafımız için yapılacak desteklerin kanunlaşmasının ardından hızlı bir şekilde harekete geçeceğiz. Mağduriyetleri ortadan kaldıracağız. Çok büyük zorluklar yaşayan şoför esnafımızın biraz daha sabırlı olmasını, tüm hazırlıkların yapılmakta olduğunu bir kez daha kendilerine ifade ediyorum. İnşallah onlarla da en kısa zamanda diğer tedbirleri hayata geçirmek için bir araya gelecek ve bir kez daha güzel yeni müjdeli haberler vereceğiz” demişti. Kanun bugün itibariyle yürürlüğe girdi, şimdi Büyükakın’ın atacağı adımlar bekleniyor.

Günün Başlıkları