Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kocaeli kırmızı alarm veriyor!

Vaka sayılarındaki artış sonrasında yoğun bakım ünitelerine yansıyan yoğunluğa karşı geç olmadan önlem alınması gündemde. Bakanlığı artan yoğun bakım oranları nedeniyle yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Kocaeli kırmızı alarm veriyor!
28 Kasım 2020 - 17:24 - Güncelleme: 30 Kasım 2020 - 14:41

Sağlık Bakanlığı artan yoğun bakım oranları nedeniyle yeni önlemler almaya hazırlanıyor. Türkiye'de yoğun bakım yatak sayısının yüzde 60'ının devlet hastanelerinde, yüzde 40'ının diğer hastanelerde olduğunu bildiren uzmanlar önemli uyarılarda bulundu. Edinilen son dakika verileri Türkiye'de şimdi ve kısa vadede bir yoğun bakım yatak sıkıntısına işaret etmese de Sağlık Bakanlığı yeni önlemler alarak uzun vadede de problem yaşanmasının önüne geçmek için kolları sıvadı. 

BAZI İLLERDE YÜZDE 77'LER GÖRÜLDÜ
Aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu bazı şehirlerde yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 77'lere ulaşmasının durumun ciddiyetini ortaya koyduğunu söyledi. Bakanlıktan tüm illere gönderilen genelgede ise özel hastanelerin pandemi süresince ek yatak taleplerinin karşılanacağı açıklandı. 

YOĞUN BAKIM GENELGESİ 
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin imzasıyla 24 Kasım'da tüm illere gönderilen son dakika genelgesinde, pandemi süreci sonunda geçici olarak ilave edilen yatakların iptal edileceğinin bilinmesi şartıyla, hastane binasında tadilat yapılmaksızın yerinde yatak eklenmek suretiyle sadece erişkin yoğun bakım yatağı veya çocuk yoğun bakım yatağı ilave yapılabileceği söylendi. 

KOCAELİ’DE KIRMIZI ALARM
Koca’nın, son hafta içinde yüzde 50 ile yüzde 100 arasında vaka artışı olan iller arasında gösterdiği, Kocaeli’de önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. Kocaeli’de artan vakalar nedeniyle hastanelerdeki yoğun bakım üniteleri ile solunum cihazları doluluk oranları arttı. Bakan Koca’nın açıklamaların göre Kocaeli’de servis doluluk oranı yüzde 69.5, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 76.9 solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 40,6 oldu


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum