Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kaldırımlar tek tip olacak

Bakanlık yayınladığı genelge ile kaldırım işine el attı. Yani bundan sonra Gebze, Dilovası, Çayırova ve Darıca'da da kaldırımlar aynı olacak

Kaldırımlar tek tip olacak
15 Eylül 2012 - 22:46

Hiç bir belediye başkanı kafasına göre kaldırımlara şekil vermeyecek. Böylece ortak bir yaşam standartı yakalanmış olacak. Bu karardan sonra bizim başkanlar ne yapacaklar bilinmez ama artık kimse benim kaldırımlarım senin kaldırımlarından daha güzel diyemecek gibi görünüyor.

Belediyeler kaldırım ve yaya geçitlerini artık gelişigüzel yapamayacak. Bütün şehirlerdeki kaldırımlara İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile standart getirdi.
İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile kaldırımların 15 santimden yüksek olmasını yasaklıyor.
Belediyeler kaldırım ve yaya geçitlerini artık gelişigüzel yapamayacak. Bütün şehirlerdeki kaldırımlar 225 santimden daha dar olamayacak.
Kaldırımların yüksekliği de 15 santimi aşamayacak.Araçların kaldırıma parkı da tamamen bitiyor. Büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri, bundan sonra yapacakları kaldırımları Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) belirlediği standartlara göre yapacak. Kaldırımlar tüm şehir ve ilçelerde aynı tip olacak.
İçişleri Bakanlığı, TSE ile birlikte yaptığı çalışmanın ardından yaya kaldırımlarıyla yaya geçitlerine standart zorunluluğunu içeren tebliğe son şeklini verdi. Buna göre, belediyeler şehir içi yollarla kaldırımlarda TSE'nin 3 ayrı standardını uygulamak zorunda olacak.
Standardlar, hareket kısıtlılığı bulunanlar dahil tümyayaların, şehir içi yollarda kaldırımları, yaya yollarını, yaya geçitlerini ve kavşakları güvenli ve rahat bir şekilde kullanmalarını sağlayacak. Yeni standartlara göre kaldırımlar şöyle olacak: Kaldırımlarda en az 50 cm emniyet şeridi, 25 cm mülkiyet şeridi ve 150 cm yürüme alanı olacak.
Buna göre kaldırımlar en dar 225 cm olacak. Bu genişlik otobüs duraklarının olduğu yerlerde 300 cm olacak. Yaya geçitlerimümkün olduğu sürece alt ya da üst geçit değil, enerji tasarrufu için hemzemin geçit olacak.
Bakım ve onarımda yükseklik hiçbir şekilde değiştirilemeyecek. Yaya kaldırımı eğimi yüzde 5'i aşmayacak. Yağmur suyu için de yola doğru yüzde 2'lik eğim zorunlu olacak