Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İşte Kocaeli'de alınan Kurban Bayramı tedbirleri

Kocaeli Valiliği, Kurban Bayramı öncesi il genelinde alınan tedbirleri açıkladı.

İşte Kocaeli'de alınan Kurban Bayramı tedbirleri
13 Haziran 2024 - 11:00
Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamada alınan tedbirlerle ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı nedeniyle ilimizde vatandaşlarımızın bayramı huzur ve güven içinde geçirmeleri, kamu hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi ve vatandaşlarımızın istek ve şikâyetlerinin zamanında değerlendirilmesi bakımından, Valiliğimizce aşağıdaki tedbirler alınmıştır; 

GÜVENLİK:
1- İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından, sorumluluk bölgelerinde umuma açık eğlence ve istirahat yerlerinde denetime ağırlık verilecek, devriye hizmetleri artırılacak, trafik ve yol kontrolleri hassasiyetle sürdürülecektir. Trafik akışının düzenli olarak sağlanması için gerekli tedbirler alınacak, özellikle bayram öncesi ve dönüş sırasında D-100 ve D-130 ve Kuzey Marmara Otoyol ve karayollarında ekip sayıları artırılacak ve riskli noktalarda ilave ekipler bulundurulacaktır. Otoyollarda bayram öncesi İstanbul-Ankara istikametinde, bayram sonrası ise Ankara-İstanbul istikametinde kontrolsüz alan bırakılmayacak şekilde denetim planlaması yapılacaktır. Hava karardıktan sonra ekip otolarının flaşörleri mutlaka açık tutulacaktır.

2- 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanunun ilgili maddelerine istinaden, bayram süresince silahlarla atış yapılmasına müsaade edilmeyecek, Kanun hükümlerine aykırı hareket edenler takip edilerek haklarında adli ve idari tahkikat yapılması sağlanacaktır.

3- Otoyol, D-100, D-130 ve Kuzey Marmara otoyolunda trafik denetimleri artırılacak, kurallara aykırı hareket eden sürücülerle ilgili olarak cezai ve idari işlemler yapılacaktır.

4- Bayram öncesi alışveriş merkezleri, çarşı ve pazarlarda canlı bomba eylemleri hırsızlık ve kapkaç gibi olaylara karşı tedbirler artırılacak, kurbanlık hayvan satışı yapılan yerlerde sahte para kullanılmasının önlenmesine yönelik tedbirler alınacaktır.

ALTYAPI:
1- Belediye başkanlıkları, iş yeri denetim faaliyetlerine ağırlık verecek, yangın, kanalizasyon ve su arızalarına karşı mevcut planlarını gözden geçirecek, nöbetçi ekipler takviye edilecek, olası durumlara karşı hazırlıklı olacaklardır. Halkın istek ve şikâyetlerini bildirecekleri telefon numaraları yazılı ve görsel medya aracılığı ile vatandaşlarımıza duyurulacaktır.


2- Kurban Kesim yerleri çevrelerinde olumsuz görüntüler ve çevre kirliliği yaşanmaması için çöpler bekletilmeden toplanacaktır.

 

3- Herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmaması için SEDAŞ tarafından gerekli tüm tedbirlerin alınarak eksiklik varsa derhal giderilmesi ve arızaya anında müdahale edilebilmesi için bağlı birimlerindeki personel sayısının takviye edilmesi sağlanacaktır.


4- Haberleşmenin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için İl TELEKOM tarafından gerekli tüm tedbirler alınacaktır.    

    
5- İSU Genel Müdürlüğü içme suyu ve kanalizasyon hizmetlerinin aksamaması ve muhtemel arızalara müdahale için yeterli ekip görevlendirecektir.


6- Doğalgaz dağıtım şirketlerince meydana gelebilecek arızalara anında müdahale için yeterli ekip görevlendirilecektir.

ULAŞIM:        

1- Otoyol, D-100, D-130, Kuzey Marmara Oto yolu  ve Kandıra yolunda trafiğin aksamadan yürütülmesi için Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca gerekli önlemler alınacaktır.

2- Karayolları 14. Şube Şefliği, Tütünçiftlik Bakım İşletme Şefliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, olumsuz hava şartları dahil hazırlıklı olacaklar, sorumluluk alanlarındaki yolların trafiğe açık tutulması için gerekli çalışmaları yaparak, acil müdahale ekipleri oluşturulacak ve eksik olan işaret ve yönlendirme levhaları bayram öncesi tamamlanacaktır.


3- 12.06.2024-21.06.2024 tarihleri arasında yol yapım, bakım onarım ve kazı çalışması (acil durumlar hariç olmak üzere) yapılmayacak ve yollar sürekli ulaşıma açık tutulacaktır.


SAĞLIK:
1- İl Sağlık Müdürlüğü acil servis hizmetlerine önem vermek suretiyle, nöbet hizmetlerinin aksamaması için gerekli tedbirleri alacaktır. Hastane ve diğer sağlık birimlerinde hizmetlerin kesintisiz yürütülmesi için personel planlaması yapılacaktır.


2- 112 Acil Servis hizmeti aksatılmadan yürütülecektir.


3- Nöbetçi eczanelerin belirlenerek ilan edilmesi sağlanacaktır.


KURBAN KESİMİ:

1- Belediyelerce oluşturulan kurban kesim yerleri dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olabilecek şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesinin önlenmesi amacıyla ilgili birimlerle koordinasyon sağlanacak,

Bu yerler dışında yapılabilecek kurban kesimleri nedeniyle görüntü kirliliğine meydan verilmemesi için gerekli ilave tedbirler her birim tarafından ayrıca alınarak, vatandaşlarımız bu konuda görsel ve yazılı medya aracılığı ile bilgilendirilecektir.

 2- Kesim alanlarında uygunsuz bekleme ve araç park edilmesine izin verilmeyecektir.

DENETİM:
1- İlimizde faaliyet gösteren lokanta, pastane, fırın vb. gibi gıda maddeleri üreten bütün işyerleri Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü ile belediye zabıta ekiplerince etkin bir şekilde denetlenecektir.

2- Bayram öncesi vatandaşlarımızın alışverişlerini güven ve huzur ortamı içerisinde yapmalarını temin açısından güvenlik güçleri ve belediye zabıtaları denetimlerini sıklaştıracaklardır. “

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum