Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

GTÜ'nün o önemli projesinin toplantısı Polonya'da gerçekleştirildi

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Selçuk Toprak yürütücülüğünde devam eden AB projesinin uluslararası 2. ortak toplantısı 17-19 Kasım 2021 tarihlerinde Polonya'nın Silesian bölgesinde Gliwice kentinde gerçekleştirildi.

GTÜ'nün o önemli projesinin toplantısı Polonya'da gerçekleştirildi
26 Kasım 2021 - 14:05
Proje, vahşi katı atık depolama sahalarını iyileştirerek çevre ve su kaynaklarına yönelik tehlikeleri azaltmak için akıllı karar destek sistemleri geliştirmeyi hedefliyor. Bu toplantıda 5 ülkeden bir araya gelen 9 ayrı kuruluşun temsilcileri projenin ortaya çıkaracağı ürünlerin en faydalı bir şekilde geliştirilmesi için görüş alışverişinde bulundular. Toplantıya ev sahipliği yapan Silesian Teknoloji Üniversitesi, 1945 yılında Polonya'nın en sanayileşmiş bölgesi ve Avrupa'nın en sanayileşmiş yerlerinden biri için bir bilimsel ve eğitim tesisi olarak kuruldu. Bölgede önemli bir kültürel ve fikir oluşturucu rol oynayan Silesian Teknoloji Üniversitesi, Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından düzenlenen "Mükemmellik Girişimi-Araştırma Üniversitesi" yarışmasının kazananları olan 10 Polonya üniversitesinden oluşan prestijli gruba dahil olmuştur. Bu uluslararası proje Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından destekleniyor.

SMART-ENVI (Akıllı-Çevre) kısa başlıklı projede Türkiye, İtalya, Bulgaristan, Romanya ve Polonya'dan üniversite, belediye ve özel firmaları temsil eden 9 ayrı ortak kuruluş yer alıyor. Bunlar, Gebze Teknik Üniversitesi (Yürütücü), Pamukkale Üniversitesi, Fano Büyükşehir Belediyesi (İtalya), Denizli Büyükşehir Belediyesi, Training 2000 (İtalya), Silesian University of Technology (Polonya), Sofia University St. Kliment Ohridski (Bulgaristan), Research and Development Biointech (Bulgaristan), Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti (Romanya) olarak sıralanıyor. Proje içerisinde yer alan sosyal ortaklar ise Network of Municipalities in the Apennine Mountains (İtalya), Gebze İnşaat Mühendisleri Odası, ECO Knowledge GT (Bulgaristan), Denizli Çevre Mühendisleri Odası, Research Organization and Manufacture of Bioproducts (Bulgaristan) ve Polish Society of Circular Economy (Polonya)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum