Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

GTÜ'nün müsilaj haritaları bilimsel yayınlarda yer aldı

Gebze Teknik Üniversitesi’nde yapılan müsilajla ilgili çalışmalar bilimsel olarak büyük ses getirdi.GTÜ Harita Mühendisliği Bölümü tarafından yapılan müsilajın zamansal ve yoğunluk değişim haritaları TÜBA yayınında ve Harita Dergisi Temmuz sayısında geniş yer buldu.

GTÜ'nün müsilaj haritaları bilimsel yayınlarda yer aldı
28 Temmuz 2021 - 13:12 - Güncelleme: 29 Temmuz 2021 - 14:39
Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Harita Mühendisliği bölümü tarafından, Marmara Denizi’nde görülen müsilajın (deniz salyası) optik ve termal uydu görüntüleri kullanılarak yoğunluk ve zamansal değişim haritaları ilk kez çıkarılıp kamuoyuna ulusal basın aracılığı ile duyurulmuştu. GTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Harita Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taşkın Kavzoğlu, aynı bölümden Doç. Dr. İsmail Çölkesen ve Prof. Dr. Umut Güneş Sefercik tarafından hazırlanan haritalar bilimsel olarak da alanlarında önemli otorite ve yayınlar tarafından kullanılarak büyük bir yankı uyandırdı.

BÖLÜMDE YAYINLANDI
GTÜ akademisyenleri tarafından hazırlanan harita ve analizler Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)’nın yayımladığı “Marmara Denizi’nin Ekolojisi: Deniz Salyası Oluşumu, Etkileşimleri ve Çözüm Önerileri” kitabı içinde yer alan” Marmara Denizindeki Müsilaj Olayının Uzaktan Algılama Teknolojileri ile Tespiti ve İzlenmesi” başlıklı bölümde yayınlandı.  Optik ve termal uydu görüntüleri kullanılarak oluşturulan müsilaj yoğunluk ve zamansal değişim haritaları ve analizler ayrıca, Harita Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Harita Dergisi Temmuz ayı sayısında “Marmara Denizi’ndeki Müsilaj Oluşumlarının Çok Zamanlı Optik ve Termal Uydu Görüntülerinden Makine Öğrenme Algoritması ile Tespiti ve Analizi” başlığı ile verildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum