Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Gebze Kadın Dayanışma Komitesi kuruldu!

TKP 13. Kongresi kararlarından bir tanesi olan, Kadın Dayanışma Komiteleri Türkiye’nin her yerinde kuruluşuna devam ediyor. Gebze Kadın Dayanışma Komitesi de 27 Eylül Pazar günü yapılan toplantıyla kuruluşunu ilan etti. 

Gebze Kadın Dayanışma Komitesi kuruldu!
28 Eylül 2020 - 11:11

Katılımcılar içerisinde ücretsiz ev emekçisi olanların yanında çoğu işçi veya işsiz olan kadınlarla birlikte lise ve üniversite öğrencileri de vardı. Özellikle Gebze gibi sanayi bölgelerinde, ücretlerin düşük olması ve geçim sıkıntısından kadın işçilerin sayısının birçok ile göre daha fazla olduğu konuşuldu. Bu durumun sonucu olarak da fabrikada çalışan bir kadın işçinin, bölgemizde hem evde hem sokakta hem de fabrikada sürekli mücadele ettiği vurgulandı. 

Pandemi dönemiyle birlikte ailelerin en çok da çocuk bakımını üstlenmek durumunda kalan annelerin, en büyük sorunlarının başında çocuklarının eğitimden yoksun olması üzerine görüşler paylaşıldı. Bölgede yoksulluğun yüksek olması nedeni ile evlerde bilgisayar olmaması, çocukların cep telefonlarından dersleri takip etmeye çalıştığı, birden fazla çocuğu olan ailelerde ise çocuklardan sadece bir tanesinin derse girebildiği binlerce aile olduğundan bahsedildi. İnternet kullanımının arttığı ancak ailelerin çoğunun bu ihtiyacı karşılayacak bütçesi olmadığı için derslere katılımların düşük olduğu konuşuldu. 

Toplantıya katılan bir ev hanımı, gelirlerinin düştüğünü, çocuğunun okula gidemediğini, uzaktan eğitimi zorla da olsa takip etmek için mücadele ettiklerini, bunun yanında özel okulların ve dershanelerin sürekli kendilerini “çocuğunuz eğitimden geri kalacak, bize kayıt yaptırın” diye aramalarından rahatsızlığını dile getirdi. Komitenin ilk toplantısında, çocukların ve gençlerin eğitimden uzak kalması ve geliştirilebilecek alternatifler üzerine konuşuldu. Bilgisayar ve telefonu olmadığı için derslere giremeyen öğrencileri tespit etmek ve bu olanaklara ulaşmaları için çeşitli yollar üretmek, öğretmenlerin, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitime ihtiyacı olan çocuklara yüz yüze eğitim vermesine katkı koyabilecekleri ders alanlarının ve eğitim mekanlarının belirlenmesini içeren çalışmalara başlanması kararları alındı.  

Gebze Kadın Dayanışma Komitesi, toplantıda aldıkları kararları uygulamak için iş bölümü yaptıktan ve bir takvim çıkardıktan sonra bir sonraki toplantıda kadın işçilerin fabrikada, ofiste yaşadıkları sorunları değerlendirmek üzere toplantı sonlandırıldı. 

İrtibata geçmek, her konuda dayanışma ihtiyacını iletmek için Facebook’ta “Gebze TKP”sayfasından Gebze Kadın Dayanışma Komitesi’ne ulaşılabilir.

  

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum