Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Darıca'da yüzme havuzları denetim altında!

“Darıca İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, açık ve kapalı yüzme havuzlarında suyun hijyenik şartlara uygunluğunun halk sağlığı açısından önem taşıdığını belirtti.”

Darıca'da yüzme havuzları denetim altında!
05 Ağustos 2019 - 10:19

Darıca’da açık ve kapalı yüzme havuzlarında suyun hijyenik şartlara uygunluğunun halk sağlığı açısından önem taşıdığını belirten Darıca İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, “Yüzme havuzu işleticileri, havuz sularında Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı havuz suyu kimyasallarını kullanmaktan, bu kimyasalların eğitimli personelce uygulanmasından, havuz suyu kalitesinin yayınlanan genelgede belirtilen limit değerleri sağlamasından, yüzme havuzlarının sağlığa uygun şartlarda işletilmesinden ve gerekli koruyucu tedbirlerin alınmasından sorumludurlar" dedi.
KURALLARA UYULMALI
Vatandaşların ise uyarı levhalarında yazılı bulunan kurallara dikkat etmesi ve uyması gerektiğini belirten Dr. Kadıoğlu, "Havuza girmeden önce kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli ve mutlaka duş alınmalı. Yüzerken mutlaka şort veya mayo, bone ve gözlük kullanılmalı Sadece işletmeler değil, site ve konut bulunan özel havuzların dezenfeksiyonunun da iyi yapılması gerekiyor” diye konuştu.
BAKTERİ KAYNAĞI HALİNE GELİR
Bakımı, temizliği ve dezenfeksiyonu iyi yapılmayan yüzme havuzları bakteri kaynağı haline gelerek, birçok hastalığa neden olabildiğini kaydeden Kadıoğlu, “Bunların başında mide bağırsak enfeksiyonları, göz, kulak ve deri hastalıkları geliyor. Ayrıca havuza duş almadan giren bir kişi havuz suyunun kalitesinin ve güvenliğinin bozulmasına sebep olmaktadır" ifadelerini kullandı.
BELLİ ARALIKLARLA SU ANALİZLERİ YAPILIYOR
Sağlık Bakanlığı tarafından havuz suyu kalitesi ve standartları konusunda yayınlanan 06.03.2011 tarih ve 27866 Resmi Gazete’nin Havuzların Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkındaki yönetmeliğe göre hareket edildiğini belirten Kadıoğlu, "Darıca’da bulunan yüzme havuzlarından belirli aralıklar ile su numunesi alarak yetkilendirilmiş laboratuvar ve Halk Sağlığı Laboratuvarında analizlerini yaptırmaktadır. Sorun tespit edilen havuzların daha sıkı takip ve denetimleri yapılmakta, su numunesi alınarak havuzların istenilen şartlara uygun hale getirilmesi sağlanmaktadır” dedi.