Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Çiler, "Çağ açıp kapatan Fatih'i rahmetle anıyoruz"

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Cihan Sultanı Fatih Sultan Mehmet Han’ın önderliğinde çağ açılıp çağ kapanmasına sebep olan İstanbul’un Fethi’nin 567’nci yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Çiler, "Çağ açıp kapatan Fatih'i rahmetle anıyoruz"
29 Mayıs 2020 - 12:38

Çiler’in yayınladığı mesajda; “Türk ve Dünya tarihinde büyük bir dönüm noktası olan, muhteşem bir zafer ve müthiş bir stratejiyle, Fatih Sultan Mehmet Han önderliğinde dünyada çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un Fethi’nin 567 Yıldönümünü gururla kutluyoruz. Birçok medeniyetin izlerini yüzyıllar boyu içerisinde barındıran, tüm insanlığın ortak tarihine sahip olan, tarih boyunca kültüre, sanata, eğitime, bilime ve ticarete öncülük eden, Asya ile Avrupa’yı birleştiren dünyanın sayılı şehirlerinden olan İstanbul; 1453 yılında Fatih’in gemileri karadan yürütmesi ve Osmanlı Ordusunun eşine az rastlanılır bir mücadele örneğiyle fethedilmiş ve böylece tarihte yeni bir çağ başlamıştır.

HÜNKAR ÇAYIRI GEBZE’MİZİN GURURU

“Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1481 yılında doğuya gerçekleştireceği sefer sırasında konakladığı ve hayatını burada kaybettiği, içerisinde 17 Yüzyılda yaptırılan çeşme ve namazgâhı bulunan Fatih’in Otağı’nın (Hünkar Çayırı) Gebze’mizin sınırları içinde olması bizlere farklı duygular yaşatmaktadır. “Biz şehirleri değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz” diyen, bu müthiş zaferin mimarı olan büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve onun komutasındaki tüm kahramanları İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum