Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Büyükakın: Mutluyuz gururluyuz!

Başkan Büyükakın, Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervinin 405 milyar metreküpü bulmasının ardından bir açıklama yaptı

Büyükakın: Mutluyuz gururluyuz!
17 Ekim 2020 - 18:12
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın, Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi 405 milyar metreküpü bulmasının ardından bir değerlendirme yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni keşfin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileyen Başkan Büyükakın, “Bugün 85 milyar metreküplük ilave rezervle Tuna-1 bölgesinde 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi bizlere bir kez daha sevinç ve gurur yaşattı. Tabii ki bu bizim milletimizin daha da güçlü bir millet olması, bölgesinde ve dünyada çok daha etkili bir devlet olması açısından son derece önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği üzere bu ülkemizin ekonomisine, rekabet gücünün artmasına ve özellikte girdi maliyetleri azalması açısından firmalarımızın daha da güçlenmesi açısından son derece önemli bir fırsattır” dedi.  

“TÜM EKİBE TEŞEKKÜRÜ YÜREKTEN BİR BORÇ BİLİYORUZ”
Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi 405 milyar metreküpe yükselmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu dile getiren Başkan Büyükakın, “Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının satır aralarından buradaki rezervin daha da artacağının aslında müjdeleri duyabiliyoruz, okuyabiliyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte buradaki rezervler zannediyorum daha da artacak. Bu Türkiye'nin önünü daha da açmış olacak. Hem ekonomimizin daha güçlü olması hem de istihdamın artması açısından bu bize çok önemli fırsatlar sağlayacak. Millet olarak mutluyuz ve gururluyuz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve doğalgaz aramalarını gerçekleştiren tüm ekibe, Enerji Bakanımıza ve emek veren tüm ekibe teşekkürü yürekten bir borç biliyoruz” diyerek açıklamalarını tamamladı.  

“ÜLKEMİZ VE MİLLETİMİZ İÇİN HAYIRLI UĞURLU OLSUN”
Yaklaşık 85 Milyar metreküplük ikinci doğalgaz rezervinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından, duygularını paylaşan Başkan Büyükakın, “Türkiye için yeni bir çağın kapıları açılmıştır. İlk doğalgaz rezervinin bulunmasının ardından bu ikincisinin de çok ayrı bir mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi. Doğalgaz ithalatının azaltılması açısından çok önemli olan bu ikinci rezervin en kısa sürede çıkarılarak ülkemizin ihtiyacına dönük kullanılmasının Türkiye’nin üretimdeki rekabetine de büyük katkı sunacağını da söyleyen Başkan Büyükakın, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “İnşallah bu müjdeli haberin yenileri Doğu Akdeniz’den de gelecektir. Ben buna yürekten inanıyorum. İlk doğalgaz keşfi aslında yeni keşiflerin de habercisiydi” şeklinde konuştu.

 “ÜLKEMİZİN YILLIK GAZ İHTİYACI 45 MİLYAR METREKÜPTÜR”
Türkiye’nin yerli üretimini artırarak ithalat bağımlılığının azaltılmasının uzun vadeli gaz kontratlarının da yeniden şekillenmesinde kritik yol oynanacağının da altını Başkan Büyükakın, “Ülkemizin yıllık gaz ihtiyacı 45 Milyar metreküptür. Doğal gaz ihtiyacımızın yüzde doksan dokuzunu ithal ediyoruz. Bu şu demektir Türkiye’nin yıllık doğalgaz ithalatı 12 Milyar dolardır. İşte bu rakamlara baktığımızda dahi bu keşiflerin ne kadar önemli olduğunu görürüz. Tabi bu keşiflerin arkasının geleceğine de inanıyorum” şeklinde konuştu.

 “MİLLİ VE YERLİ İMKANLARLA YAPILMAKTADIR”
Doğalgaz keşiflerinin arkasında yerli ve milli imkanlarla hareket edilmesinin de önemine değinen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın, “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği olan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu adımların atılması ve keşiflerin yapılması bir vizyon meselesidir. Daha önce kiralanarak yapılan araştırmalar artık bugün milli ve yerli imkanlarla yapılmaktadır. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle keşifler için şunu da belirtmem gerekir ki her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır. Bugün bize ikinci sevinci yaşatan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.” ifadelerini sarf etti.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum