Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Burun, göz ve ağızdan daha tehlikeli

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, korona virüsle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Burun, göz ve ağızdan daha tehlikeli”dedi.

Burun, göz ve ağızdan daha tehlikeli
11 Ağustos 2020 - 14:10

Maske takmanın hem kendi hem de diğer insanlara karşı koruma sağladığını aktaran Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney doğru maske kullanımının önemine vurgu yaptı.Ergüney “Maske kullanımında özellikle burun kısmını kapatmaya çok dikkat etmeliyiz. Virüsün en önemli bulaş noktası olan burun, bulaş açısından göz ve ağızdan çok daha tehlikeli durumda. Korunma konusunda önemli olan nokta maskenin burnu sıkıca sarması, çeneyi alttan kapatması ve yanlardan boşluk bırakılmamasıdır. Vatandaşlarımız bu konuya çok dikkat etmeliler. Sıcak havaların da etkisiyle maskenin burun kısmını gevşetmek hatalı bir davranış. Maske takarken burnumuzu mutlaka kapatmamız, özellikle diğer insanlarla yakın temas halindeyken çok dikkatli olmamız gerekiyor” dedi.

DOĞRU MASKE KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ

Doğru maske kullanımının hastalıktan korunmada çok etkili olduğunu belirten Ergüney “Bazı vatandaşlarımız ağız ve burnu tam manasıyla kapatarak kullanılması gereken maskeleri, çene altına, çantalarına, saçlarının üstüne yada aksesuar gibi el bileklerine dolayabiliyorlar. Koronavirüs enfeksiyonu ise bu tip tedbirsizlikleri seven bir hastalık.  Hastalıktan korunmada doğru maske kullanımı büyük faydalar sağlıyor. Maskelerimizi nemlenince hemen değiştirmeliyiz.  Maskeleri iplerinden tutarak çıkarıp takmalıyız. Günlük olarak kullandığımız maskelerimizi ceplerimize koymamalı, uygun çöp kutularına atmalıyız. Maske takmanın yanında temizlik ve sosyal mesafe kurallarına da istisnasız şekilde uymamız gerekiyor. Bu şekilde koronavirüs hastalığından korunabiliriz. Hiçbir virüs alacağımız tedbirlerden kuvvetli değildir” diyerek tüm vatandaşları tedbir ve önlemlere uymaya davet etti.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları