Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bilim Kurulu üyesinden şaşırtıcı 'Gebze' ayrıntısı!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, Gebze’de yapılan bir araştırmada Covid-19 ‘hayalet taşıyıcı’ oranının binde 3,5 çıktığını söyledi. Türkiye’deki resmi Covid-19 vakalarının nüfusa oranı ise binde 2.

Bilim Kurulu üyesinden şaşırtıcı 'Gebze' ayrıntısı!
05 Haziran 2020 - 00:58

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik ÖzlüGebze’de yapılan PCR testi taramasına dair dikkat çeken bir ayrıntı verdi. Buna göre bölgede semptom göstermeyip virüs taşıyıcısı olan ve ‘hayalet taşıyıcı’ olarak adlandırılan vaka yoğunluğu binde 3,5.

Hürriyet gazetesi yazarı Fulya Soybaş'a konuşan Özlü, kendisine en çok “Vaka sayıları önceden de bin civarlarındaydı, şimdi ne değişti de rahatladık?” sorusu yöneltildiğini söyledi.

Özlü, "Toplumsal bağışıklığın gelişmesi noktasından çok uzaktayız. “Toplumsal bağışıklığın oluşması için nüfusun en az yüzde 60’ının bu virüsle karşılaşmış olması gerekir. Oysa bu oran şu an çok düşük. Gebze’de yapılan PCR test çalışmalarına göre hayalet taşıyıcı sayısı binde 3.5. Dolayısıyla ‘Çok sayıda insan hastalığı geçirdi, bağışıklık kazandı’ gibi bir olasılığın gerçekte karşılığı yok. Başka ülkelerde yapılan antikor çalışmalarında da bu oran zaten yüzde 3 çıkıyor. O nedenle tedbirleri elden asla bırakmayacağız” diye konuştu.

TÜRKİYE’DEKİ VAKA ORANININ İKİ KATI

84 milyon nüfusa sahip Türkiye’de şu ana kadar 166 bin resmi Covid-19 vakası var. Bu sayı yaklaşık binde 2’ye denk geliyor. Prof. Özlü’nün açıklaması, Türkiye’deki genel vaka oranıyla birlikte düşünüldüğünde her Covid-19 vakasına karşılık 2 Covid-19 ‘hayalet taşıyıcısı’ bulunduğuna işaret ediyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum