Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bayramoğlu Ağıl deresi ıslah ediliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, Darıca ilçesinde yer alan Ağıl deresini ıslah ediyor. Devam eden  çalışmalar kapsamında Ağıl Deresinde toplam 285 metre ıslah çalışması gerçekleştirilecek .

Bayramoğlu Ağıl deresi ıslah ediliyor
06 Eylül 2021 - 11:34 - Güncelleme: 10 Eylül 2021 - 00:30
Topoğrafik yapısı nedeniyle Kocaeli genelinde onlarca dere bulunuyor. Sağanak yağışlar veya kaynak suları gibi yüzey sularının aktığı dereler, yerleşim alanlarından geçerek İzmit Körfezi ile Karadeniz’e akıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü de yerleşim alanları içerisinden geçen derelerin tehdit oluşturmaması için bir yandan temizlik çalışmaları yapıyor bir yandan da ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor.
 
DÜZENLİ AKIŞI SAĞLANACAK
Kurum, 2004 yılından bu yana Kocaeli genelinde onlarca derede 100 km’ye varan ıslah çalışmaları gerçekleştirdi. 2021 yılı yatırım programı kapsamında ıslah çalışmalarını sürdüren İSU, Darıca ilçesinin turizm bölgesi olan Bayramoğlu Mahallesi Bağlar Sokak üzerinde bulunan Ağıl Deresinde ıslah çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yerleşim alanları içinden geçerek Marmara Denizi’ne akan dere, düzenli akışının sağlanması ve bölge için tehdit oluşturmaması için betonarme kesit olarak inşa ediliyor.
 
KİRLİLİK YÜKÜNDEN ARINDIRILIYOR
Bayramoğlu Ağıl Deresinin ıslah çalışmaları program çerçevesinde sürüyor. Yol geçişinde kapalı menfez yapılacağı çalışmada, 115 metre menfez ve 180 metre açık kesit olmak üzere toplam 285 metre ıslah çalışması yapılacak. Ayrıca, kirlilik yükünü sıfırlamak için de derenin etrafında kanalizasyon kuşaklama hatları yapılacak.
 
TEHDİT OLUŞTURMAYACAK
Önümüzdeki aylarda tamamlanması hedeflenen ıslah çalışmasının tamamlanması ile birlikte Ağıl Deresi; kirlilikten arındırılacak, düzenli akışı sağlanacak ve insan ile çevre sağlığını tehdit oluşturmayacak hale getirilecek. Böylelikle Marmara denizinin korunması da sağlanmış olunacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum