Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Başkan Bıyık, makam aracındaki sistemi söktürdü

Çakar lamba kullanıma ilişkin yasak bugün itibarıyla başlarken Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık'da yasağa uyarak makam aracındaki çakar lambaları söktürdü.

Başkan Bıyık, makam aracındaki sistemi söktürdü
01 Kasım 2019 - 14:13

 Kamuda, mahalli idarelerde, meslek kuruluşları ve üniversitelerde görevli üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanları, eskiden 'çakar lambalı' araç kullanabiliyordu. Ancak alınan yeni kararla birlikte bu araçlar, trafikte yerini alamayacak. Bu kapsama giren Belediye Başkanlarının makam araçlarında da bugünden itibaren çakar lamaba kullanması yasaklandı.

Çakar sistemi, ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile devletin en üst protokolünde bulunan makam araçları tarafından kullanılabilecek. Resmi ve özel araçlardaki çakarların sökümüne, bir süre önce başlanırken, Darıca Berlediye Başkanı Muzaffer Bıyık'da kendisne ait makam aracındaki çakar lamba ve sesli uyarı sistemini söktürdü. 
Karayolları Trafik Kanunu'nun 71'inci maddesi (f) bendi kapsamında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ve kolluk birimlerine ait sivil araçlarda sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi bulunabilecek. Bu araçlarda da tepe lambası bulunması, sürekli geçiş üstünlüğü hakkı sağlamayacak. Zorunlu hallerde çakar kullanımı, en az 150 metre önceden başlayacak. Bu araçlar ancak tehdit veya görev durumunun ortaya koyacağı zorunlu hallerde, en az 150 metre önceden duyulabilir şekilde ışıklı ve sesli uyarı sisteminin birlikte kullanılmasıyla kanunun öngördüğü geçiş üstünlüğü hakkından faydalanabilecek.