Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Zihinsel Engellileri Unutmayalım

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Zihinsel sağlık problemi olan bireyler, hassas ya da kırılgan olarak adlandırabileceğimiz kolay incinir grupların içerisinde yer alırlar. Gelişme yolunda, politika yapıcılar hassas ve savunmasız grupların yaşam kalitelerini iyileştirmek için düzenlemeler yaparken, zihinsel engelli vatandaşları genelde görmezden gelmekteler.

 

Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz hafta yayınladığı yazıyla, zihinsel engelli kişileri, toplumun hassas grupları arasında görmenin, gözden kaçırılmaması gerektiğine dikkat çekti.

 

Bu kişiler tüm potansiyellerini kullanabilecekleri eğitim ve iş olanaklarından yoksunlar.

Rapora göre kalkınmak ve yoksulluğu azaltmak için yapılan programlar, zihinsel ve fizikososyal yönden yetersiz kişileri kapsamıyor. Raporda bu kişilerin %80’inin zihinsel tedavi görmedikleri ve %90’ının işsiz olduğu belirtiliyor.

 

Depresyon, psikoz, intihar girişimi, epilepsi, demans, alkol ve madde bağımlılığına yol açan durumlar, zihinsel sağlık problemi tanımı içerisinde yer almaktadır. Zihinsel sağlık problemi olanların, seslerini duyurmaları için yeterli güçleri olmadığından onlara ulaşmak ve gelişme programlarının içerisinde yer vermek için ekstra çaba sarf edilmelidir.

 

Konunun önemi, dünyadaki her dört kişiden birinin, yaşamı boyunca en az bir kez zihinsel sağlık problemi yaşayacağı ve depresyonun 2030 yılında orta gelirli ülkelerdeki toplam hastalık yükünün en büyük ikinci sebebi olacağı düşünülürse, daha net görünmektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda, zihinsel yetersizliği olan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için yapılması gerekenler şöyle sıralanmaktadır: Bu grupların hassas ve kolay incinir olduklarının farkına varılmalı ve tüm kalkınma girişimlerinin içerisine dahil edilmeliler, temel bakım hizmetlerinin içerisine zihinsel sağlık bakımı dahil edilmelidir, bu kişilere gelir sağlayacak sosyal ortamlar sağlanmalıdır, kalkınma programlarının kendileriyle ilgili kısımlarının karar verici aşamalarına dahil edilmeliler, insan haklarının korunmasıyla ilgili yasa ve politikalarda kendilerine yer verilmelidir, zihinsel bozukluğu olan çocuk ve yetişkinler eğitim programlarına dahil edilmelidir, zihinsel sağlık problemi yaşayanlara sunulan sosyal hizmetler arttırılmalıdır.

 

Zihinsel bozukluğu olanları toplum dışına iten bariyerleri, ortadan kaldırmalıyız. Çünkü akıl sağlığını iyileştirmeye yapılacak yatırımlar, kalkınma için yapılan çabaların sonuçlarını iyileştirecektir. 


İzlenme: 1242
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ