Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

‘Yeni Sağlık Sistemimizin’ Performansı

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Sağlık sistemleri sundukları hizmetler kadar etkindirler. İyi işleyen sağlık sistemi, hizmet sunduğu toplumun ihtiyaç ve beklentilerine dengeli şekilde cevap verir. Ülkemizde son yıllarda uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın amacı da toplumun ihtiyaç ve beklentilerine dengeli şekilde cevap vermektir.

                                              

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yılın Mayıs ayında yayınladığı yazıda, iyi işleyen bir sağlık sisteminin, bireylerin, ailelerin, toplumların sağlık durumlarını iyileştirmesi gerektiği, toplumları, sağlıklarını tehdit eden şeylere karşı koruması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca insanların hastalık sonucu maddi zarara uğramalarını engellemesi gerektiği, herkese eşit erişim imkânı sağlaması gerektiği, bireylerin, sağlıklarını ve sağlık sistemini etkileyen konuların karar aşamalarına katılmalarına olanak sağlaması gerektiği de belirtilmiştir.

 

Sağlık sistemlerini etkin tutmak için yüksek yönetim konsantrasyonu ve sistemin birçok bileşeniyle ilgili sistematik yatırım gereklidir.

 

Sağlık sistemleri kendiliğinden beklentilere cevap veremezler ve kaynaklarını kendiliğinden en etkili şekilde kullanamazlar. Sağlık sistemini işlevsel tutmak için süreklilik kazanmış etkili yönetim, sağlık bilgilerinin toplanmasını sağlayan sağlık bilgi sistemi, ulusal kapsamı sağlayan etkili sağlık finansmanı, sağlık sistemi için yetişmiş insan gücü, güncel medikal ürün ve teknolojilerin temin edilmesi gereklidir.

 

Ülkemizde, yeni sağlık sistemi, yukarıda bahsedilen kriterlere uygun olarak neredeyse tesis edilmek üzeredir. Sağlık sistemimizi yeniden yapılandırmak için yapılan planın son aşamaları da kısa zamanda hayata geçirilerek uygulamaya konmuş olacaktır. Teorikte yeni sağlık sisteminin beklentileri karşılayacağı ve düzgün şekilde işleyeceği görünmektedir.

 

Ancak sağlık sisteminin düzgün işlemesi ve bu işleyişin devamlılığının sağlanabilmesi için tüm paydaşların işbirliğini sürekli olarak tesis edecek mekanizma kurulmalıdır. Bu paydaşlar arasında sağlık çalışanları, özel sektör, meslek birlikleri, toplum temsilcileri, hastalar sayılabilir.

 

Sunulan hizmetin sürekli iyileştirilebilmesi için, sağlık bilgilerinin gerçekçi toplanabilmesi için, yetişmiş insan gücü ihtiyacının belirlenebilmesi ve bu ihtiyacın karşılanabilmesi için ve hepsinden önemlisi sağlık sisteminin yönetim tabakasının, tabanla ilişki kurabilmesi için sağlık sisteminin tüm paydaşlarının sürekli iş birliği önemlidir. Teorikte güçlü performansa sahip olan yeni sağlık sistemimizin uygulamada da aynı gücü gösterebilmesi ve bu güçlü performansı devam ettirebilmesi, sürekli iş birliğini sağlayacak mekanizmanın varlığına bağlı olacaktır.


İzlenme: 984
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ