Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Yeni Antibiyotiklere İhtiyacımız Var

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Sağlık uzmanları, antibiyotiklere direnç geliştiren bakterilere karşı yeni ilaçlar üretilmediği için, yaklaşan yeni bir krizle karşı karşıya olduğumuzu belirtiyorlar. Time Dergisi’nin bu ayki haberinde ilaç firmalarının yeni antibiyotik geliştirmek için yatırım yapmakta isteksiz oldukları belirtiliyor.

 

İlaçlara dirençli mikroorganizmaların ortaya çıkmasıyla geleneksel antibiyotikler etkisiz kalmaya başladı. Bu yüzden yeni antibiyotiklere ihtiyacımız var ancak günümüzde araştırma ve geliştirmeye ayrılan bütçeler oldukça yetersiz. Prof. Elias Mossialos durumun oldukça korkutucu olduğunu sadece birkaç yeni antibiyotiğin geliştirildiğini ve onlarında araştırmanın başlangıç aşamasında olduğunu söylüyor.

 

İlaç firmalarının yeni antibiyotik geliştirmek için yatırım yapmamalarının birkaç sebebi var. Bu sebepler, antibiyotik tedavisinin kısa süreli olması, doktorların direnç gelişmesini engellemek için mümkün olduğunca antibiyotik reçetelemekten kaçınmaları ve antibiyotiğe karşı direnç geliştiğinde artık o ürünün kullanılamamasıdır.

 

İlaç firmalarının antibiyotik geliştirmeye yatırım yapmaları için teşvik edilmeleri gerekiyor. Bu teşvikler yeni antibiyotiklerin patent sürelerinin uzatılması, antibiyotiklerin ruhsatlandırılması için prosedürlerin azaltılması, vergi avantajı sağlanması, araştırmalar için kredi sağlanması şeklinde olabilir.

 

Avrupa Birliği dönem başkanı olan İsveç, antibiyotik araştırmalarını teşvik etmek için bir yasa paketi hazırlığı içerisinde. Ayrıca İsveçli yetkililer, benzer uygulamanın Amerika’da da yasalaşması için önümüzdeki Aralık ayında temaslarda bulunacaklar.

 

İlaç firmaları sadece teşviklerle çözülemeyecek bilimsel engellerin de olduğunu söylüyorlar. Çünkü gram negatif bakteri olarak adlandırılan ölümcül, antibiyotiğe dirençli bu yeni sınıf bakteri, ilaç araştırmacılarını korkutan koruyucu bir tabakaya sahip. İlaca dirençli bakterinin yeni ilaçlara karşı çeşitli savunma mekanizmaları var ve bunarlı yenmek için birçok teknik zorluk mevcut.

 

Uzunca süredir araştırmalar yavaşlamış durumda olduğundan, ilaç firmaları antibiyotik araştırmaları için teşvik alsalar dahi ortada doldurulması gereken bir bilgi boşluğu var. Bu yüzden bilimsel zorluklar şu an finansal zorlukların önünde bulunuyor. İlaç firmaları şu ana kadar kolay bakterilere karşı ilaçlar ürettiler. Şimdi ise daha zorlu ve hızla yayılmaya hazır dirençli mikroorganizmaların salgınıyla karşılaşmak üzereyiz ve cephanemiz oldukça az. Acilen çözüm üretilmeye başlanmalı.


İzlenme: 1076
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ