Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Yaşam Süremiz 5 Yıl Uzayabilir

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Türkiye’de doğumda beklenen yaşam süremiz 2006 yılı itibariyle 71.5 yıldır. Erkeklerde bu süre 69.1 yıl, kadınlarda ise 74 yıldır. Dünya Sağlık Örgütü’nün geçen hafta yayınladığı rapora göre yaşam beklentisi, sağlığı etkileyen beş faktörün iyileştirilmesi ile beş yıl uzayabilir. Bu faktörler, düşük kilolu çocukluk, alkol kullanımı, güvensiz ilişkiye girmek, kirli su ve çevre, yüksek tansiyondur. Bu etkenler dünyada her yıl gerçekleşen 60 milyon ölümün dörtte birinden sorumludur.

 

Dünyadaki genel sağlık parametrelerinin farkında olmamız yanlış davranışlarımızı fark etmemize ve onları düzeltmemize yardımcı olacaktır. Örneğin dünyadaki çocuk ölümlerinin üçte biri, düşük kilolu çocukluk, yetersiz anne sütü alma, çinko eksikliği gibi birkaç beslenme probleminden kaynaklanmaktadır.

 

Bir diğer önemli husus, sekiz risk etkeninin ölümlerin önde gelen sebebi olan koroner kalp hastalığının %75’ine sebebiyet vermesidir. Bunlar, alkol tüketimi, yüksek kan basıncı, tütün kullanımı, yüksek kan şekeri, yüksek vücut kitle indeksi, yüksek kolesterol, düşük meyve ve sebze tüketimi ve düşük fiziksel aktivitedir. Bu ölümlerin birçoğu ülkemizin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşiyor.

 

Dikkat çeken diğer sağlık parametreleri ise şöyle; Dünya genelinde yüksek kilo ve obezite, düşük kilodan daha çok ölüme sebep oluyor. Sağlıksız ve güvensiz çevreler çocuk ölümlerinin dörtte birine sebep oluyor. Akciğer kanserinin %71’i tütün kullanımından kaynaklanıyor. Düşük gelirli ülkelerde kolaylıkla tedavi edilebilecek besin eksikliğinden kaynaklı rahatsızlıklardan dolayı her 38 yeni doğandan 1 tanesi 5 yaşına erişemiyor.

 

Ayrıca 10 tane korunabilir hastalık riskinin, dünya genelinde yaşam süresi beklentisini yaklaşık 7 yıl düşürdüğünü belirten Dünya Sağlık Örgütü’nün raporu, bizlere düzgün ve uygulanabilir sağlık politikaları geliştirildiğinde, sağlanacak faydalar hakkında ip ucu veriyor. Tabiki oluşturulacak bu politikalar milli gelirimiz ve sağlığa ayırabildiğimiz bütçemiz, ki bu tutar Amerika’nın yaklaşık onda biridir, ile yakından ilgili olduğundan göründüğü kadar kolay olmamakla birlikte, çabalarımızın boşa gideceği anlamını da taşımamaktadır.


İzlenme: 1076
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ