Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Yalnızlık Bulaşıcıdır

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Kendimizi yalnız hissetmemiz, tek başımıza kalmamızla ilgili değildir. Toplum içinde, tatillerde, kutlamalarda da insan kendini yalnız hissedilebilir. Hatta yeni bir çalışmaya göre yalnızlığın bulaşıcı olduğu ortaya çıkarıldı.

 

Çoğumuz yalnızlığın içe dönüklük, utangaçlık ya da sosyal beceri eksikliğinden kaynaklandığını düşünürüz. Oysa yalnızlık bir hastalık gibi kişiden kişiye bulaşabiliyor. Time Dergisi’nde yayınlanan bu araştırma ile ilgili habere göre, yalnızlık zincir halinde üç kişiyi etkileyebiliyor. Yani ben yalnız hissediyorsam, arkadaşımın arkadaşının arkadaşının da yalnızlık duygusuna kapılmasına sebep olabiliyorum.

 

Yalnızlığın kişiden kişiye güvensizlik ve olumsuz düşünce aracılığıyla geçtiği söyleniyor. Yalnız kişiler toplumu tehdit unsuru olarak görüyorlar. Belki kendileri farkında bile olmadan diğer kişiler hakkında olumsuz düşünüyorlar. Bu olumsuz duygular karşı tarafa kaş çatması, olumsuz yüz ifadeleri, iğneleyici sözler, tehditkâr vücut duruşu ile aktarılabiliyor. Yani sen benim arkadaşımsan ve ben sana olumsuz davranırsam, bir süre sonra arkadaşlığımızı keseriz. Ancak ilişkimiz senin de diğer insanlara daha az olumlu davranmana yol açacak ve sen de arkadaş kaybedeceksin. Ve senin arkadaşlarında zamanla arkadaş kaybedecektir.

 

Bu yüzden yalnızlık bir insanın topumla ilişki halinde olmamasından daha öte bir şeydir. Bir kişinin ruhsal durumunu yansıtmaktan çok bir topluluğun sosyal sağlığının bir göstergesidir. Çünkü bizler sosyal varlıklarız ve birbirimizden esinlenerek ve etkilenerek ilişkilerimizle besleniyoruz. Bu yeni çalışma yalnızlığın kişiler arasında yayılarak toplumu bir kanser gibi kemirebileceğini gösteriyor.

 

Bu açıdan bakıldığında yalnızlık duygusu bir mahallede, bir apartmanda, bir işyerinde o topluluğun sosyal ilişkilerinin ve akıl sağlığının düzeyinin belirleyicisi olabilir. Dolayısıyla yalnızlık o toplumdaki sosyal birlikteliğin zayıf olduğunun bir göstergesi olacaktır.

 

Eğer araştırmanın sonuçları dikkate alınırsa yalnızlık duygusu kişisel tedaviden çok toplumsal meseleleri dikkate alarak çözülebilecek bir durum olarak ortaya çıkıyor. Kişiler arası ilişkilerin kalitesini arttıracak, tüm paydaşların birlikteliğe katkı sağlayarak karşılığında fayda elde edecekleri toplumsal yapıların, özenle oluşturulması gerekmektedir.

 

Yalnızlık duygusu sadece kişisel müdahaleler ile değil, etkili şehir planlamacılığı ve toplumsal bağların geliştirilmesi ile aşılabilir.


İzlenme: 1244
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ