Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Uçucu Madde İçeren Ürünler

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 UÇUCU MADDE İÇEREN ÜRÜNLERİN ÜRETİLMESİNDE, SATILMASINDA VE KULLANILMASINDA DENETİMLER BAŞLIYOR

 

Darıca Sağlık Grup Başkanlığı uçucu madde içeren, eğitim ve öğretimde kullanılan ürünler ile tiner ve boya inceltici gibi maddelerin üretilmesinde, satılmasında ve kullandırılmasında sorumluluğu olan kişilerin, bu ürünler ile ilgili yasal düzenlemelere uymaları gerektiğini bildirdi.

 

Yapılan açıklamada solumak, koklamak, içmek veya başka bir şekilde kullanıldığında kişilerde bağımlılık yapabilen kırtasiye malzemesi, boya incelticisi gibi maddeler ile yapıştırıcı olarak kullanılan ve uçucu madde ihtiva eden ürünlerin ambalajlarında toplam alanın yüzde otuzundan az olmayacak şekilde “Dikkat! Sağlığa Zararlıdır. Çocuklara Satılamaz, Verilemez” ibaresinin konulması ve bu ürünlerin üretim ve satışı yapılan yerlerde uyarı levhalarının bulunması gerektiği belirtildi.

 

 

Su bazlı yapıştırıcılar haricindeki ürünlerin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmasının yasak olduğunu, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde ancak hoş olmayan koku ihtiva eden ürünlerin kullanılmasına izin verildiğini belirten Darıca Sağlık Grup Başkanlığı bu ürünlerin hangi amaçla olursa olsun çocuklara satışının yasak olduğunu duyurdu.

 

Uçucu madde içeren ürünleri üreten iş yerleri ayrıca bu ürünlerin satıldığı ve eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanıldığı yerler Sağlık Müdürlüğü tarafından denetlenecektir. Uçucu madde ihtiva eden ürünler şunlardır; Tiner ve boya incelticileri, su bazlı olmayan yapıştırıcılar, solventler, cila ve boya çıkarıcıları, maket yapıştırıcıları, lastik tutkalları, sprey boyalar, yazı düzeltici sıvılar, cila ve vernikler, ayakkabı boyaları, kokulu silgiler, işaretleyici kalemler, resim boyaları, kokulu defterler, oyun hamurları, uçan balonlar, uçucu madde ihtiva eden diğer kırtasiye malzemeleri, uçucu madde ihtiva eden diğer yapıştırıcılar ve teknik eğitim malzemeleri.

 

Bu ürünlerin çocuklar tarafından kullanılabilme ihtimalinin varlığı halinde bu ürünlerin yetişkinlere de satılmaması, verilmemesi gerekmektedir. Uçucu madde içeren ürünleri üreten iş yerlerinde 18 yaşından küçüklerin çalıştırılmaması, üretim sahasında yeterli havalandırma sağlanması ve özel giysiler bulundurulması gibi diğer asgari standartlara uyulması gerekmektedir. Bu ürünleri satan iş yerleri ise bu ürünlerin etiketlerinde tüketiciyi yanıltmayacak ve kayıtsızlığa düşürmeyecek şekilde uygun uyarılar bulundurulması gibi asgari standartları sağlamalıdırlar.

 

Darıca sağlık Grup Başkanlığı, “Uçucu maddelerin zararlarından insan sağlığının korunması hakkındaki yönetmelik hükümleri”ne aykırı hareket eden ve gerekli düzenlemeleri yapmayan işyerleri ile uçucu madde içeren ürünleri eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmasına izin verenlerin, yapılan denetimler sonucunda beş yüz Türk Lirası idari para cezasından bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceğine dikkat çekerek gerekli düzenlemeleri yapmaları gerektiğini bildirdi


İzlenme: 1361
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ