Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Telefonla Tıb

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Kronik hastalığı olan kişilerin telefonla düzenli olarak temasta olacağı sağlık birimlerinin kurulması uzak değil gibi görünüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün geçen hafta yayınladığı yazıda, İngiltere’de Birmingham OwnHealth adlı kuruluşun, kronik rahatsızlığı olan kişilere telefonla, rahatsızlıkları ile baş etmeleri için destek vererek, mümkün olduğunca hastaneye gitmeden rahat etmelerini sağladığı belirtiliyor.

 

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın pilot uygulaması ile 2006 yılında geliştirilen bu kurum kronik rahatsızlığı olan kişileri kayıt yapıyor. Üyeler test sonuçları için, yanlış giden bir durum için ya da randevu ayarlamak için rahatlıkla doktorlarını arayabiliyorlar. Ayrıca yaklaşık bir aylık aralarla hastalarla temasa geçilecek bir şema da belirlenerek hastalar, kendilerine iyi bakmaları, düzenli kontrollerini yaptırmaları, kilo vermeleri, egzersiz yapmaları, sigarayı bırakmaları, sağlıklı beslenmeleri konularında teşvik ediliyor ve bilgilendiriliyorlar.

 

Araştırmalar teletıpı kullanan hastaların dörtte üçünün, hastalıklarını sabit tutmada kendilerini daha yeterli hissettiklerini gösteriyor. Bu sayede hastalara, kendilerini hastalıklarının mağduru olarak görmek yerine, kendi koşullarıyla yaşayacak pozitif bakış açısı kazandırılıyor. Birçok üye başlangıçta programa direnç gösteriyor çünkü kendilerinin yetersiz olduğu ve yardımın sadece dışarıdan, doktordan ya da sağlık çalışanından gelmesi gerektiğiyle ilgili yaygın inanışa sahipler. Tabi zamanla bu kanı tersine dönüyor.

 

Telefon destek programı ile hastane başvurularının düştüğü ve her beş başvurudan bir tanesinin önlendiği görülüyor. Bu yüzden programın tüm ülkeyi kapsaması, bunun olması için acil durumlarda herkesin arayabildiği çağrı merkezlerinin alt yapısının rahatlıkla geliştirilebileceği konuşuluyor. Ayrıca diğer sağlık hizmetleri ile karşılaştırıldığında programın oldukça maliyet etkili olduğu görülüyor. Örneğin evde bakım hizmetlerine göre daha az parayla daha çok hastaya ulaşılabiliyor.

 

Programın bir adım daha ilerisi de düşünülerek değişik dillerde evde monitör ile izleme uygulaması test ediliyor. Ayrıca toplumda sağlık sunumu yapan kişilerin kendilerine sağlık desteği sunulmadığı da göz önüne alınarak, onlara da hizmet verilmesi planlanıyor


İzlenme: 1318
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ