Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Sigarasız Yaşamın Neresindeyiz?

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Dünya nüfusunun yalnızca %5.4’ü sigara içmeyi yasaklayan kanunlarla korunuyor. Diğer pek çok ülke de, yavaş da olsa bu yolda ilerleme gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rapora göre kapsamlı sigara yasağının uygulandığı ülke sayısı 17’ye ulaştı. Bu 17 ülkenin arasında Türkiye’de yer alıyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü, sigara içiminin ülkemizdeki gibi kapsamlı bir şekilde kontrol altına alınmasının kalp krizi, felç, kanser ve diğer bulaşıcı olmayan hastalıkları azaltacağını belirtiyor.

 

Dünyada yalnızca 360 milyon insan iş yerlerinde, restoranlarda, barlarda ve halka açık diğer kapalı mekânlarda sigaranın zararlı etkilerine maruz kalmıyor. Bu azınlık içerisinde yer almamız, ülkemizde bu konuda ne kadar önemli adımlar atıldığının bir göstergesidir.

 

İnsanların sigara kullanmayıp sigara dumanına maruz kalması, yani pasif içicilik, yılda 600.000 erken ölüme, sayısız sakatlık ve hastalığa yol açmakta ve milyarlarca dolar ekonomik kayba neden olmaktadır. Pasif içiciliğin herhangi bir zararsız alt limiti bulunmamaktadır, bu yüzden ülkeler vatandaşlarını korumak için gerekli tedbirleri almalıdırlar.

 

Sigara kullanımı yıllık 5 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan, korunabilir ölüm sebeplerinin başında geliyor. Acil önlemler alınmazsa bu rakamın 2030 yılında 8 milyona çıkacağı öngörülüyor. Ve maalesef bu erken ölümlerin %80’i, bu kayıplara en zor katlanabilecek, düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelecek.

 

Sadece sigaranın zararlı olduğunu söylemek yetmiyor, bundan daha fazlasının yapılmasına ihtiyaç duyuluyor. İlerleme olmasına rağmen dünya nüfusunun %94’ü halen, sigara yasağı kanunlarını kapsamlı bir şekilde uygulamaya koyabilmiş değildir. Sigara dumanına maruz kalarak hastalanan ya da ölen insanların korunması için acilen harekete geçmek gerekiyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin, sigaraya olan talebi azaltmak için tedbirler alması gerektiğini belirtiyor. Bu tedbirler, sigaranın tehlikeleri hakkında farkındalık yaratmak, pasif içicileri sigara dumanından korumak, sigarayı bırakmak için yardım mekanizmaları oluşturmak, sigara kullanımını ve uygulanan politikaları sürekli takip ederek iyileştirmeler sağlanmak, sigara reklamı ve promosyonunu yasaklamak ve sigara için vergileri arttırmaktır.

 


İzlenme: 1250
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ