Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Sezonluk Grip Aşıları, Domuz Gribinden de Koruyacak

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Önümüzdeki grip sezonu için hazırlanacak sezonluk grip aşılarının içerikleri belirlendi. Her yıl sonbaharda çıkan sezonluk grip aşıları bu sene domuz gribinden de koruyacak.

                           

Dünya Sağlık Örgütü her yıl Şubat ayında toplanarak, ülkemizin de içerisinde bulunduğu kuzey yarım küre ülkelerindeki grip sezonu için hazırlanacak aşıların içeriklerini belirlemektedir. Dolaşımda olacak virüs tiplerinin belirlenerek duyurulduğu bu toplantıların, bu seneki de tamamlanarak aşıların içeriğinin domuz gribi için de etkin olacağı belirlendi.

 

Diğer aşıların aksine grip aşılarının içeriği her yıl güncellenmektedir. Çünkü grip virüsleri devamlı değişmektedir. Her yıl dolaşımda olan virüsleri saptayan Dünya Sağlık Örgütü bu yıl üç tip virüsün aşılarda kullanılmasını öneriyor.

 

Geçtiğimiz yıl Mart ayında çıkan domuz gribi virüsünün, sezonluk grip virüslerine göre 2009 yılında çok daha yaygın olduğu saptandı. Önümüzdeki grip sezonunda da domuz gribinin belirli seviyelerde dolaşımda olacağı öngörüldüğünden, sezonluk grip aşılarının içeriğinin domuz gribinden de koruması uygun görüldü.

 

Kullanılacak aşılar için son karar vericiler ulusal otoriteler olmakla birlikte genelde Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda kararlar alınmaktadır. Bu yüzden sonbaharda grip aşıları ile birlikte domuz gribinden korunacağımızı şimdiden söyleyebiliriz.

 

Dünyada daha önce meydana gelen salgınlardan anlaşıldığına göre grip salgını hastalık biterken son bir dalgalanma gerçekleştirmektedir. Yani dünya genelinde salgın azalmakta ancak bazı bölgelerde değişik seviyelerde görülmeye devam etmektedir. Salgından en az şekilde etkilenmek için elimizdeki en iyi araç grip aşısıdır. Dünya Sağlık Örgütü salgını yakından izlediğini ve salgının son aşamasına girdiğinde gereken bölgelerde tedbirlerin alınmasını sağlamak için hazır olduğunu belirtmektedir.


İzlenme: 1088
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ