Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Şehirde Eşitsizlik

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Bırakın bölgeler arasını, aynı şehrin vatandaşları arasındaki sağlık göstergelerinde bile büyük farklar bulunmaktadır. Aynı sağlık tesislerine, aynı sigorta kapsamına sahip olan vatandaşların sağlık durumları ve beklenen yaşam süreleri aynı şehirde olmalarına rağmen farklılık göstermektedir.

 

Bu farklılık zengin olsun fakir olsun dünyadaki tüm ülkelerdeki şehirlerde görünmektedir. Son yıllarda şehirleşmenin hızlanması, şehrin varoş ve gecekondularında yaşayanların, şehrin varlıklı kesimlerine oranla daha kısa yaşam ömrüne sahip olmalarına, daha yüksek bebek ölüm oranına sahip olmalarına ve hastalıklardan daha çok acı çekmelerine sebep olmaktadır.

 

Dünya Sağlık Örgütü bu ay yayınladığı yazıyla, şehrin içerisindeki bu eşitsizliğin anlatılmasının, yöneticilere farkındalık kazandırmak için önemli olacağını belirtti. Ben de bu noktada üzerime düşeni yapmak adına, okuduğunuz üzere konuyu köşeme taşımış oldum.

 

“Sağlıkta Dönüşüm Programı” çerçevesinde eşitlikçi hizmet sunmayı hedef edinmiş yeni sağlık sisteminin uygulayıcılarının ve yöneticilerimizin aynı şehir içerisindeki bireylerin sağlık durumları arasındaki eşitsizliği fark etmeleri ve ölçmeleri bu eşitsizliği dengelemeye çalışmaları için önemli olacaktır. Teorikte herkesi aynı sigorta şemsiyesi altında toplamak, hastaneleri herkese açmak eşit sağlık hizmeti sunmak gibi görünse de aynı şehirdeki bireylerin sağlık çıktılarındaki yukarıda bahsettiğim önemli farklar hakkaniyetli hizmet sunmak için çok yönlü düşünülmesi gerektiğini göstermektedir.

 

Kişiler arasındaki sağlık eşitsizlikleri düşük ve orta gelirli ülkelerde daha belirgin olmasına karşın gelişmiş ülkelerde de bulunmaktadır. Örneğin Japonya’nın Osaka şehrinde tüberküloz insidansı şehrin değişik bölgelerinde 9 kat farklık göstermektedir. Ya da İngiltere’nin Preston şehrinde yaşam süresi, varlıklı ve yoksul kesimler arasında erkekler için 14.7 yıl, bayanlar için 10 yıl değişmektedir.

 

Sağlık göstergelerini eğitim, gelir, altyapı, kültürel gelişme gibi birçok faktör etkilemektedir. Bir çok etkeni olan sağlıklı olma halini, herkes eşit olarak hak ettiği için şehirlerin sağlık çıktılarını eşitleyelim ki hakkaniyetli hizmeti tüm ülkeye yayabilelim.


İzlenme: 1505
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ